אסד טובח בסורים - והעולם שותק

העולם עומד וצופה מהצד בנשיא סוריה בשאר אסד טובח באזרחיו ולא עושה דבר. אז למה המנהיגים שותקים ומסרבים להתערב? אודי סגל בטור מיוחד על צביעות, עייפות וחרדה

בסוריה ממשיך אסד לטבוח כמעט כל יום בעשרות, אולי במאות ואולי אפילו אלפי בני אדם - והעולם שותק.

למה העולם לא פוצה פה? יש כאן שילוב של צביעות, אדישות אבל גם חשש. הצביעות - לא כאשר בכל מקום מתים אנשים העולם מתערב. כשזה קורה פה בישראל בין הישראלים לפלסטינים העולם קופץ, גם במקומות אחרים הוא מתערב יותר.

כשזה קורה באפריקה על בסיס יומיומי הוא לא עושה שום דבר, ומדינות ערב זה על פי האינטרס - איפה שיש יותר נפט מתערבים יותר, איפה שיש פחות, כמו בסוריה, מתערבים פחות.

יש כאן גם עניין של עייפות. האמריקנים מעורבים באפגניסטן, אובמה הודיע שהוא מוציא את החיילים, עוד מעט מעורבים בעירק, בתימן המלחמה החשאים של ה-CIA, אין להם אנרגיה לעוד מלחמה במזרח התיכון. הראיה הבוטה ביותר - העובדה שאובמה הטיל על נאט"ו להיכנס ללוב.

ומצטרף עוד עניין אחד. לא יודעים האם זה טוב שאסד ייפול. נכון הוא רודן, נכון הוא רוצח את אנשיו, אבל דמשק זאת לא קהיר. אם אסד ייפול הוא לא ייפול לבד, הוא ייפול עם כל צמרת העדה העלאווית. וכשהם ייפלו ייתכן שזה רק יהיה המבוא לטבח הרבה יותר נרחב של העדה העלאווית ששלטה בסוריה כבר 40 שנה.

ומי יבוא במקום? אולי "האחים המוסלמים", אולי "אל-קאעידה", אולי שלטון שאפילו יותר קרוב לחיזבאללה ולאירן, לכן העולם לא מתערב והוא נותן לאסד ליפול לבד, על חשבון העם הסורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק