מומחה להגנת העורף: התרגיל הגדול - יחסי ציבור

מדינת ישראל יורדת היום למקלטים, במסגרת תרגיל העורף הגדול. אבל ד"ר אבי ביצור, מומחה להגנת העורף, חושב שלפני האזעקות יש דברים חשובים יותר לטפל בהם: המחסור במרחבים מוגנים קרובים ומסיכות אב"כ

תרגיל העורף הלאומי "נקודת מפנה" מגיע היום לשיאו, אך יש כאלה שלא ממש מתרשמים מהאימון לקראת מלחמה כוללת והירידה ההמונית למקלטים.

"התרגיל היה צריך להיבנות אחרת", משוכנע ד"ר אבי ביצור, מומחה להגנת העורף מאוניברסיטת בר אילן וראש התכנית ללימודי ביטחון בהגנת העורף במכללת רחובות, ומוסיף בריאיון ל"הכל דיבורים" עם ירון דקל ברשת ב': "זה סוג של יחסי ציבור של רשות החירום הלאומית".

ד"ר ביצור משבח מצד אחד את העלייה במודעות של הציבור לחשיבות התרגיל, אך טוען כי ישנן בעיות דחופות יותר. "קודם כל צריך לטפל בבעיית המקלטים, הממ"דים והמרחבים המוגנים", מסביר המומחה ותוהה: "מה תעשה תושבת פתח תקווה שתקבל מסרון, אבל יש לה בית בן 40 שנה בלי ממ"ד? לאן היא תלך? איך היא תתרגל?"

"תרגיל כזה", טוען ד"ר ביצור, "הוא סיכום של אימון של שנה, כמו מבחן לתואר תואר או תרגול צבאי. לפני שמתרגלים ירידה למקלט צריך לבדוק את המחסור במרחבים מוגנים, מדוע המקלט לא נמצא בטווח המיידי ולמה ל-60% מהציבור טרם חולקו מסיכות אב"כ". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק