אסור לייבא חלב מסיבה "ביטחונית" - והמחיר עולה

מדוע מתייקרים מוצרי החלב? יש לכך מספר סיבות. בראש ובראשונה, יש לאפשר ייבוא חלב לישראל, תהליך שאסור מסיבה "ביטחונית". שנית, יש להביא להורדת המיסוי על מוצרי החלב, שעוברים כיום את ה-200%. שלישית, ולא פחות חשוב, יש לפרק לאלתר את מועצת החלב ולאפשר פתיחת מחלבות. נחמיה שטרסלר מייעץ לחברי מאבק הקוטג'

המחירים של מוצרי החלב עולים בשל מגוון סיבות, אבל העיקרית ביניהן, כך מתברר - היא איסור ביטחוני על ייבוא חלב לישראל.

חלב הוא מוצר ביטחוני "סודי" שאסור לייבא אותו לישראל. המטרה היא, כמובן, הרצון להגנת על היצרנים והרפתנים - ולפגוע בצרכנים. בימים אלו שוקל שר האוצר יובל שטייניץ לאפשר ייבוא של חלב לישראל, אבל לצורך כך הוא יצטרך להתייצב מול הלובי החקלאי ולהצהיר זאת, למורת רוחם.

מוצרי חלב, אותם מותר לייבא לישראל, מתייקרים בגלל המיסוי. המכס כיום על שמנת עומד על 217%, על חמאה 136% ועל הגבינות - 100%. מדובר במכסים מאוד גבוהים וכשיש גובה אדיר של מיסוי, לא כדאי לייבא ומעלים מחירים.

צעד נוסף אותו יש לעשות הוא לפרק את מועצת החלב. המועצה גורמת לחסמים רבים לאלו שרוצים לפתוח מחלבות - ותלויים בחברות הגדולות. פירוק המועצה יאפשר לכל מי שירצה לפתוח מחלבה - ולייצר חלב.

מה שלא צריך לעשות - זה להחזיר את הכל לפיקוח. הדבר יחזיר אותנו אחורה למצב של לפני 30 שנה, כשכל המשק היה מפוקח. אז היו בסך הכל שני מוצרי שוקולד למריחה והקפה היה בטעם של נסורת שמגרדים במפעל. לכן, הפתרון כאמור הוא בשחרור השוק, ולא בהחזרתו לפיקוח כושל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת