פרשנות: ארדואן ימשיך לשלוט ביד רמה

כצפוי, ניצח ארדואן את הבחירות בטורקיה, אבל לא ברוב מספיק שיאפשר לו לשנות את החוקה ללא משאל עם. בינתיים, ימשיך ראש הממשלה לדכא את הצבא, יפעל לביטול הדיכוי נגד המוסלמים המאמינים, וכמובן ינסה למצוא דרך שתאפשר לו להנהיג את המדינה לבדו. שליחנו המיוחד לטורקיה, ערד ניר, עם ניתוח תוצאות הבחירות

זהו, תמה לה מערכת הבחירות בטורקיה. מערכת שבה השאלה היחידה הייתה לא מי ינצח, אלא באיזה הפרש. מפלגת הצדק והפיתוח בראשותו של ארדואן זכתה לכ-50% מהקולות, היא תוכל להקים קואליציה לבדה, וארדואן זכה הפעם למספר הקולות הגדול ביותר מאז החל להתמודד לראשות ממשלת טורקיה.

הרוב המוצק של ארדואן בפרלמנט מאפשר לו לשלוט בענייני המדינה, ולהמשיך להוביל מהלך לשינוי החוקה הטורקית, שנכתבה אחרי ההפיכה הצבאית בשנת 1980 ואותה רוצה ארדואן לשנות מתחילתה ועד סופה. החוקה מוגדרת כחוקה קשה ומדכאת, חוקה שפוגעת באחד הקלפים העיקריים שהביא לארדואן את מיליוני הקולות - דיכוי הפולחן המוסלמי, אותו הוא מבקש להעלים.

במקביל, ימשיך ארדואן לנסות ולהקטין את כוחו של הצבא, שנחשב בעבר ללשון המאזניים בדמוקרטיה הטורקית, וכמובן - איך לא - לשנות את שיטת המשטר שפוגעת בו באופן אישי.

בעבר, חוקק ארדואן חוק לפיו ראש ממשלה יכול להיבחר רק לשלוש קדנציות רצופות. אולם ארדואן רוצה לשנות את שיטת המשטר ולהפוך את שיטת הממשל לנשיאותית. כך שאולי נצטרך להתרגל לתואר חדש: נשיא טורקיה - רג'יב טייפ ארדואן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת