סערה ושמה שרה פיילין

לרפובליקנים יש מגוון רחב של מועמדים פוטנציאלים, אך מעטים מהם מייצרים את אותו חיבור מחשמל שיש לשרה פיילין עם הבוחרים ומעטים מהם גם מעוררים את אותה רמה של דחייה ותחושת אי נוחות. בסקר דעת שערכה לאחרונה רשת הטלוויזיה CNN נמצא כי 59% מהציבור בארצות הברית מחזיק בדעה שלילית עליה

שרה פיילין (רויטרס)

אם חשבתם שהיא נעלמה, טעות בידכם. שרה פיילין שבה בשאגה רמה חזרה לחיים הציבוריים בארצות הברית, כשהיא רכובה על אופנוע הארלי דיווידסון - רעש גדול, קהל גדול ופיילין בטהרתה. אחרי חודשים של שקט לא אופייני, כוכבת המפלגה הרפובליקנית שעדיין מבינה עניין, ניצלה הופעה ציבורית אחת בכינוס של אופנוענים אמריקנים פטריוטים כדי להשיק מסע חובק ארצות הברית‎.

זה נראה כמו תזמון מושלם של פיילין שהצליחה להצית ספקולציות רבות על כך שבכוונתה להתמודד בבחירות לנשיאות ארצות הברית, אך במקביל הצהירה כי היא "עדיין סוג של שוקלת את זה". "אני חושבת שכל מועמד רפובליקני הוא מאוד ראוי" אמרה מושלת אלסקה לשעבר. "אני גם חושבת שהאמריקנים מוכנים לשינוי אמיתי‎".

פיילין הייתה בעבר "סופה תקשורתית" של בן אדם אחד, מאז שנבחרה לרוץ כמועמדת לתפקיד סגנית הנשיא של ג'ון מקיין בבחירות 2008. הרפובליקנים נוצחו אז, אבל פיילין מעולם לא באמת הפסיקה לנהל קמפיין. היא התפטרה מתפקידה כמושלת מדינת אלסקה ועברה להתרכז בכתיבת ספריה רבי המכר, בהופעות ציבוריות תדירות, בהפקת תוכנית ריאליטי על עצמה ובאין ספור הודעות פייסבוק וטוויטר לכל תומכיה‎.

ואז, לפני כמה חודשים היא נסוגה, נשרה מסדר היום של מרבית אמצעי התקשורת ואיבדה גובה בסקרי דעת קהל. עכשיו, בדיוק כשהרפובליקנים מתחילים לחפש מועמד מטעמם לבחירות לנשיאות ארה"ב שיערכו בנובמבר 2012 - פיילין חוזרת. קהל גדול של תומכים ועיתונאים עטו עליה השבוע במסע האוטובוס שלה ברחבי המדינה‎.

רוב האמריקנים מחזיקים בשעה שלילית על פיילין

לרפובליקנים יש מגוון רחב של מועמדים פוטנציאלים, אך מעטים מהם מייצרים את אותו חיבור מחשמל שיש לשרה פיילין עם הבוחרים ומעטים מהם גם מעוררים את אותה רמה של דחייה ותחושת אי נוחות. בסקר דעת שערכה לאחרונה רשת הטלוויזיה CNN נמצא כי 35% מהאמריקנים מחזיקים בדעה חיובית על פיילין בעוד 59% מהציבור בארצות הברית מחזיק בדעה שלילית על המושלת לשעבר. אבל לפיילין יש זמן לעבוד על זה‎.

תהליך המינוי למועמדות לתפקיד נשיא ארצות הברית דורש חודשים ארוכים של ניהול קמפיין וגיוס כספים ששיאם בסדרה של בחירות ראשוניות שמתפרסות על פני עשרות מדינות. הראשונה בין המדינות בהן יערכו הבחירות הללו, ניו המפשייר, הייתה בלוח הזמנים של שרה פיילין השבוע. יתר המדינות החשובות יטופלו עם צאתו של סרט תיעודי חדש על הקריירה שלה, שעל פי הדיווחים הוכן על ידי יוצר סרטים שמרן שפיילין בחרה למשימה‎.

תומכיה של פיילין אמרו לעיתונאים שהם יכולים לדחות בכמה חודשים את תחילתו של קמפיין נשיאותי קונבנציונלי, ועדיין לזכות במועמדות של המפלגה הרפובליקנית להתמודד בבחירות מול ברק אובמה‎. למרות זאת, נדמה כי פיילין כבר נמצאת בתוך הקמפיין ונמצאת שם במלוא המרץ‎.