מוטב שדברי וילנאי לא היו נאמרים

רוני דניאל, כמו תלמידי התיכון בירושלים, האזין לדבריו של סגן השר במשרד הביטחון ומחה על המידע שנידב אודות מצבו של גלעד שליט ועל מה שעלה בגורל האחראים לחטיפתו והחזקתו. הוא סבור שמדובר ביוהרה שראוי היה לבלום

השר מתן וילנאי נפגש היום עם תלמידי הגמנסיה העברית בירושלים וסיפר להם, בין היתר, על מצבו של החייל החטוף גלעד שליט ועל הקיפאון במגעים לשחרורו. את דבריו הוא תיבל במידע ביטחוני שהצליח לעורר אהדה וכמה פרצי צחוק בקרב קהל הצעירים, שמנקודת מבט בוגרת יותר נתפס כ"שוויץ" שרצוי היה לוותר עליו.

"הנייה, ראש ממשלת חמאס, לא יודע איפה גלעד שליט וגם לא רמטכ"ל חמאס", אמר וילנאי בבית הספר. "יש חבורה שמחזיקה אותו והיא יודעת (היכן הוא). חלק גדול מהם לא לא יודעים. מסכנים, קרו להם כל מיני 'תאונות', אבל לא הגענו עד הקצה", הוא אמר - והעלה חיוכים על פניהם של התלמידים. את דבריו חתם כשאמר: "כל מי שהיה מעורב בחטיפה לא צריך לדאוג לבית זקנים. הוא לא יגיע לשם".

אותה שיחה עם תלמידים היא דוגמה נוספת למצב שבו בכירי ביטחון שוב אינם מצליחים להתאפק ומשמיעים אמירות שנראה שמוטב היה שלא ייאמרו. אמנם לא נחשפו כאן סודות, אך כלל לא בטוח שהאישים שלהם התייחס וילנאי אכן לא יודעים היכן מוחזק שליט. מתוקף תפקידו, בהחלט ייתכן שווילנאי מחזיק במידע רב יותר מכפי שידוע לעיתונות, אך לא זו הבעיה. 

התבטאותו של וילנאי קורנת יוהרה ו"שוויץ", והיא אינה מאפיינת אותו כמי שמוכר כאדם סולידי לרוב. לכן, קשה להבין מה "עקץ" אותו להשמיע את אותן האמירות.

מה אמורים להבין בעזה?

נקודה בעייתית ביותר הייתה ההתייחסות ל"תאונות" שגבו את חיי חוטפיו של שליט. ייתכן כי אלו נהרגו בנסיבות כאלו שהושקע מאמץ רב כדי לעטוף אותן במסווה לתאונה. לכן, לא ברור מדוע בחר וילנאי לגלות באוזני כל כי ייתכן שמאחורי אותן "תאונות" - עומדת, למעשה, ישראל.  

למרות שהתלמידים שהאזינו בקשב לדבריו של וילנאי נראו מרוצים, ראוי לבכירי מערכת הביטחון להימנע מהתבטאויות מסוג זה ולהשתדל לשמור את הדברים לעצמם.

ראש השב"כ היוצא יובל דיסקין והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי סיימו את תפקידיהם בסקירת ההתפתחויות בעניינו של שליט והצביעו על הפרשה כעל כשלון, כמעט אישי, של שניהם. פרטים מסוג זה ניתן לחשוף, אך התבטאות מסוג זה שהשמיע וילנאי לא רק שאינה מולידה כל תועלת, אלא מבטאת יוהרה. רצוי שבהמשך, הוא יימנע מהתבטאויות פומביות דומות וינהג באיפוק וברצינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת