ברק אובמה במקצה שיפורים והסברים

נשיא ארה"ב הסביר הערב בנאומו בוועידת איפא"ק בדיוק מה לדעתו ראש הממשלה נתניהו לא ממש הבין. חזרה לקווי 67'? לא, מו"מ על בסיס אותם גבולות - שישתנו, כולל חילופי שטחים. אובמה נתן גם רמז לבעיית הפליטים והתייחס ביודעין ל"מדינת הלאום"

ברק אובמה נתן הערב נאום מאוד מנומס ומנומק ובעצם ענה לבנימין נתניהו, אחרי ההרצאה שהוא שמע ממנו בחדר הסגלגל. אובמה בעצם אומר לנתניהו: אדוני ראש הממשלה, כנראה לא הבנת מה אני אמרתי ביום חמישי.

אובמה אומר לנתניהו דרך הנאום: אתה דיברת על חזרה לקווי 67', אני לא דיברתי על קווי 67'. דיברתי על קווי 67' עם חילופי שטחים. בנוסף, הוא מפרט ומכניס מסרים שתואמים גם ברמה הניסוחית למכתב הנשיא בוש לראש הממשלה דאז, אריאל שרון.

נשיא ארה"ב אמר היום בנאומו לישראל: אתם רוצים לשמר את גושי ההתיישבות? אין שום בעיה. הנוסחה ידועה וברורה כבר 10 שנים וזה כולל חילופי שטחים. מה שאובמה לא אמר זה שלא יתקיימו חילופי שטח שווים בגודלם כפי שהפלסטינים תובעים במשא ומתן.

רמז לבעיית הפליטים

בנאום הערב הוא אמר את מה שלא נאמר בפירוש בנאום במחלקת המדינה ביום חמישי, "הגבולות הסופיים לא יהיו גבולות 67'".

אובמה הוסיף עוד שני אלמנטים שלא הובהרו דיים בנאום הקודם. הוא דיבר באופן מפורש על הכרה של חמאס בתנאי הקוורטט, לא רק אמר שהם צריכים לתת תשובות, אלא 'חמאס צריך להכיר בישראל, להתנער מהטרור, ולהכיר בהסכמים קודמים'.

בנוסף, הוא חזר יותר מפעם אחת על הכרה במדינת הלאום של מדינה יהודית, שיש בזה יותר מרמז לעניין הפליטים, מבלי לומר את זה.

בשורה התחתונה, מה שהיה בנאום הערב זה מקצה שיפורים וגם מקצה הסברים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת