ביקורת ספר: ענדתי עגילים כחולים / מיכל מירון-שקד

מיכל מירון עשתה הכל לפני הזמן. היא גם מתה לפני הזמן. בגיל 49 היא נכנעה למחלה הארורה. היא נקברה לפני ארבע שנים בערבו של יום תחת עץ אלון בבית העלמין של קיבוץ מעלה החמישה, וכעת יוצא ספר שיריה

ענדתי עגילים כחולים. עטיפת הספר (יח"צ)

מיכל מירון שקד עשתה הכל לפני הזמן. הכתיבה הפרובוקטיבית שלה גרמה להרבה וויבערס לנפנף במהירות-על במניפות שלהן. תכנית הטלוויזיה שלה "בין הסדינים" ששודרה לפני 17 שנים ועסקה, לא עלינו, בבעיות זוגיות ובמיניות, ירדה במהירות שלא הייתה מביישת בתולה חסודה הנמלטת מחדר השינה ביום כלולתיה והספר שהוציאה שנה אחר כך גרם למריבות משפחתיות.

מיכל מירון עשתה הכל לפני הזמן. היא גם מתה לפני הזמן. בגיל 49 היא נכנעה למחלה הארורה. היא נקברה לפני ארבע שנים בערבו של יום תחת עץ אלון בבית העלמין של קיבוץ מעלה החמישה.

ועכשיו יוצא ספר השירים שלה. שירים חדים ומעורטלים ובועטים. שישה שערים יש בספר, כל אחד משקף תקופות ונושאים משמעותיים בחייה: אהבה, זוגיות, פוליטיקה, משפחה, נשיות. השער האחרון "קינת מיכל" מוקדש לתקופת מחלתה.

ובין השירים הפצועים צילומי יצירותיה וביניהם מספידים אותה כמה מחבריה הקרובים. גם מי שלא הכיר את מיכל יתחיל להתגעגע אליה אחרי שיקרא את דברי הפרידה האלה.

איך היא הייתה משתלבת בעידן הריאליטי, כשפרובוקציה היא כבר לא מילת גנאי וכולם מתחרים בכולם כדי לחשוף ולהיחשף? היא הייתה צוחקת עליהם? צוחקת איתם?

לזכרה של מיכל מירון שקד, שאתמול הגיעו אהוביה ואוהביה למעלה החמישה. 4 שנים.

ושיר אחד מתוך הספר:

אַהֲבָה יְשֵנָה

בַּעֲלִי יָשֵׁן לְיָדִי
יוֹתֵר נָכוֹן לְהַגִּיד
"מוּנָח"
הוּא מוּנָח עַל הַסַּפָּה, בַּעֲלִי.
הוּא נוֹשֵׁם בִּכְבֵדוּת
הוּא כְּמוֹ תִּינוֹק רַב-יָמִים
הַצּוֹעֵק לְאִמּוֹ שֶׁכְּבָר אֵינָהּ בַּחַיִּים,
טַפְּלִי בִּי, אִמָּא,
טַפְּלִי בִּי

בַּעֲלִי הוּא כְּמוֹ מְכוֹנִית חֲדָשָׁה
שֶׁאֵינָהּ מַצְרִיכָה טִפּוּל רַב
אֲבָל בְּעוֹד הַמְּכוֹנִית מוּנַחַת בַּחֲנָיָה
בַּעֲלִי מוּנָח פֹּה לְיָדִי
עַל הַסַּפָּה
וְהוּא נוֹשֵׁם בְּנִנּוֹחוּת
וּמְשַׁגֵּר לְעֶבְרִי
נְשִׁימוֹת שֶׁל אַהֲבָה

אַהֲבָה יְשֵׁנָה.

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל- sigalr@news2.co.il