הצעיר שנדבק באיידס – אשמתו

שני הנשאים שקיימו יחסי מין עם צעיר שטוען כי לא ידע שהם נשאי איידס אולי אינם צחים כשלג, אבל יניב דורנבוש מטיל את האחריות המלאה בהידבקות על מי שמוכן מרצונו החופשי לקיים יחסי מין לא מוגנים

מי שמקיים יחסים לא מוגנים – האחריות שלו (רויטרס)

בימים האחרונים התפרסם סיפור לפיו שני נשאי איידס קיימו יחסי מין עם צעיר אחר מבלי שהשתמשו באמצעי מניעה. השניים נעצרו בחשד שלא סיפרו לצעיר על היותם נשאים ובכך סייעו להפצת המחלה שתרופה אמיתית עוד אין לה.

בכל הכתבות, לפחות אלו שאני קראתי, התייחסו אל השניים כאחרוני העבריינים עם דרישת המשטרה להפיץ את שמותיהם לציבור. לטענת המשטרה, אין זה המקרה היחיד בו השניים קיימו יחסי מין לא מוגנים עם צעירים שאינם נושאים את הנגיף וקיים חשש ממשי לשלום הציבור ולחיי אדם. בית המשפט אגב, חשב אחרת ומנע את פרסום שמם.

אולם אף אחד לא מדבר על אותם קורבנות, לכאורה, שבמודע מקיימים יחסי מין ללא אמצעי הגנה. בלי קונדום. Bareback, בשפת הקהילה ההומואית. אותם אנשים שמתוך החלטה לגמרי מודעת, בוחרים לקחת את הסיכון הזה שבהידבקות במחלה.

בואו נלך על התסריט הגרוע ביותר, לפיו השניים שיקרו במצח נחושה ואמרו לצעיר שאין לו שום סיבה לדאגה, שהם שני צעירים בריאים שנבדקו עשרות פעמים ובכולן יצא שאינם נשאים ושהוא יכול להיות רגוע לגמרי. כיוון שלא עומד נגדם שום חשד של אונס או מין בכפייה, ההחלטה לקיים יחסי מין לא מוגנים כשאתה אדם בריא - הייתה לגמרי של אותו צעיר. גורל חייו לא היה נתון בידיהם של שני העצורים - אלא 100% בידיים שלו.

הוא זה שהסכים ליחסי מין לא מוגנים, הוא זה שהסכים לכך שאף אחד מהשלושה לא ישתמש בקונדום, האחריות כולה בידיים שלו. שלא תטעו, באם טענות המשטרה נכונות בנוגע לשניים, אין בי הרבה רחמים כלפיהם. אולם כיוון שהכל נעשה מרצון ובהסכמת הצד השלישי, אני גם לא מטיל עליהם ולו מעט אחריות על הדבקת אותו צעיר בנגיף.

בניגוד לעבר, איידס כבר לא מחלה סופנית. אנשים חיים עם זה שנים ארוכות וטובות ובריאות, ולא מעט אנשי רפואה יסכימו שחיים עם איידס פחות נוראים מחיים עם סרטן או סוכרת. ההבדל הוא שסרטן או סוכרת לא בוחרים לקבל ולא נדבקים בזה. הידבקות באיידס היא לגמרי בידיים שלכם. כל מה שאותו צעיר היה צריך לעשות - זה לשים קונדום או ללכת הביתה ולשלוח את השניים האחרים לעזאזל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת