לא מנהיג תוקפני - אבל יודע מתי לתקוף

לפני מותו של בן לאדן, חלק מיריביו של הנשיא ברק אובמה תהו עד כמה הוא באמת מחויב למלחמה בטרור. כעת, לפי הסקרים, 66% מהאמריקנים תומכים בדרך בה הנשיא נאבק בטרור. לא ברור מה מזה הוריש לו בוש ומה מכל זה הוא יוזם בעצמו, אך עכשיו כולם יודעים: הוא לא עדין ולא פסיבי

אובמה. תוקפני? (רויטרס)

אם מישהו חושב שלארצות הברית יש נשיא שוחר שלום או פסיבי במיוחד, פעולת הקומנדו השבוע, בסופה חוסל אוסאמה בן לאדן, מהווה תזכורת נוספת לכך שהם טועים.

בשונה מהנשיא לשעבר ג'ורג' בוש, אובמה נמנע מלכנות את מדיניות הביטחון שלו "מלחמה בטרור", אבל בפועל הוא נלחם בטרור בנמרצות מאפגניסטן במזרח ועד קובה במערב.

דוברו לשעבר של הנשיא בוש, ארי פליישר אמר: "אובמה קיבל לידיו בסיס חזק לביצוע פעולות נגד הטרור. כל מה שאובמה עשה היה להמשיך את מה שג'ורג' בוש החל".

המלחמה הארוכה בתולדות ארצות הברית

במשימה נגד בן לאדן, החליט אובמה לשלוח חיילים אמריקנים לתוך שטח פקיסטן, מבלי לקבל את אישור הממשל המקומי ועל בסיס מודיעין שייתכן ונאסף בעזרת עינויים של עצירים. במדינה השכנה, הנשיא הורה על תוספת של 30 אלף חיילים למאמצי הלחימה באפגניסטן, והוביל למצב בו נמצאים בשטח 100 אלף חיילים אמריקנים שמנהלים את המלחמה הארוכה בתולדות ארצות הברית.

בעירק נמצאים עדיין כ-47 אלף לוחמים. הם אמנם נסוגים בהדרגה, אך בקצב זהה לזה שתוכנן לפני שאובמה נבחר לנשיאות. בנוסף, אובמה הכניס את ארצות הברית לקונפליקט בינלאומי שלישי עם התקיפות האוויריות בלוב. מדובר במדינה שלא מהווה איום מיידי לביטחונה של ארצות הברית ותקיפה שם לא משרתת את האינטרסים של ארצות הברית, אבל למועמר קדאפי כן יש היסטוריה ארוכה של תמיכה בטרור.

כמו כן, הנשיא הורה להגביר את תקיפות המזל"טים נגד חשודים בטרור בתימן בפקיסטן ואף החליט להשאיר פתוח את מחנה המעצר הצבאי לטרוריסטים במפרץ גואנטנמו בקובה.

66% תומכים בדרך בה הנשיא נאבק בטרור

הטקטיקות הכוחניות הללו אינן פופולריות כלל בקרב אזרחי ארצות הברית וגם לא מחוצה לה, אבל לעת עתה אובמה מרוויח מהן פוליטית. סקר דעת קהל שערכה רשת הטלוויזיה CNN, מיד אחרי החיסול של בן לאדן, מצא כי 66% מהמשיבים תומכים בדרך בה הנשיא נאבק בטרור.

יתרה מכך, הם מרוצים מדרך הטיפול של אובמה בטרור יותר מאיך שהוא עושה את יתר העבודה שלו בבית הלבן. הסקר מראה כי קצת מעל 50% מאזרחי המדינה מרוצים מתפקודו של אובמה כנשיא.

ברק אובמה הוא לא מנהיג תוקפני ואפילו זכה בפרס נובל לשלום על מאמציו לבסס יחסים בינלאומיים טובים יותר. למעשה, לפני מותו של בן לאדן, חלק מיריביו של הנשיא תהו עד כמה הוא באמת מחויב למלחמה בטרור.

כעת גם יריביו וגם תומכיו של אובמה קיבלו תזכורת לכך שהוא לא עדין ולא פסיבי, כשהוא מרגיש שבטחונה של אמריקה נמצא בסכנה.

תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.