הדף הישן של אובמה

הנשיא אובמה יזם השבוע מסיבת עיתונאים בהולה כדי לדבר על מה שהוא הגדיר "שטויות לא חשובות" הנשיא הציג את תעודת הלידה שלו והסביר: "הגיע הזמן לשים סוף לסוגיה הזו". ג'ונתן מן חושב שמי שהטיל ספק בעבר לא השתכנע, אז מי בכלל היה צריך את זה?

ברק חוסיין אובמה 1964 (AP)

נשיא ארה"ב כיכב השבוע בעמודים הראשיים של החדשות עם פיסת נייר ישנה שיש בניירותיו של כמע כל אמריקני. אובמה פרסם את תעודת הלידה המלאה שלו בתקשורת, כדי לנסות ולשים אחת ולתמיד סוף לשאלה האם הוא אמריקני מלידה, האם הוא "כשר" לכהן כנשיא המעצמה החזקה בעולם. "אין לנו זמן לשטויות" אמר אובמה והדגיש: "יש לנו דברים טובים יותר לעשות".

אובמה כבר פרסם העתק מצומצם יותר של אותו המסמך כשרץ לנשיאות לפני שלוש שנים. גם אז הוא רצה לנגח האשמות של מתמודדים מהימין האמריקני אשר טענו שהוא נולד בארצו של אביו, קניה, ולכן, על פי החוק האמריקני, הוא לא יכול לכהן כנשיא.

ארגון ימני קטן, שולי וסקפטי שידוע בשם "אנשי הילודה" לא הכירו ומעולם לא קיבלו את המסמך שהציג אובמה כהוכחה. הספק שהם מעלים כבר שנים הועלה הרחק מתשומת הלב של מרבית תושבי ארה"ב עד שהפובליציסט בהווה ואולי, המועמד לנשיאות בעתיד - דונלד טראמפ הופיע. כרגע המיליארדר נוסע לאורכה ולרוחבה של היבשת ומדבר הרבה מאוד על פוליטיקה ועל האפשרות שהוא ירוץ מול אובמה בשנה הבאה.

"זו תיאורית קונספירציה, תיאוריות כאלה מבוססות על אמונה ולא על עובדות"

בתיקים שבהונלולו, הוואי, יש שני מסמכים שמעידים כי ברק חוסיין אובמה נולד בארצות הברית ב-4 באוגוסט 1961. אבל זה לא מסכם את הוויכוח. "זו היא תאוריית קונספירציה, תיאוריות כאלה מבוססות על אמונה ולא על עובדות", אומר פרשן רשת CNN ג'פרי טובין, "אי אפשר להתווכח עם האנשים האלה, כשאתה מתעמת איתם בעזרתם של עובדות, הם יציגו עובדות אחרות, מנוגדות".

העובדות הן שאובמה שונה לחלוטין מכל מי שישב במשרד הסגלגל שבבית הלבן בעבר. הוא האפרו-אמריקני הראשון שנבחר לנשיאות, שמו האמצעי מעיד שלאביו הייתה מורשת מוסלמית, הוא נולד באי באוקיאנוס השקט ובמהלך ילדותו הוא בילה זמן רב באינדונזיה.

אבל האמריקנים בחרו באובמה, לא כולם שמחים בבחירה הזו, חלק אפילו לא מוכנים לקבל את העובדה שזה היה חוקי לבחור באיש כזה.

 תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.