רצים לעבודה: המלכוד של עמיר פרץ

אראל מרגלית הוא המועמד הרביעי שמבקש לקבל לידיו את מושכות מפלגת העבודה החבולה וינסה לחלץ אותה מהבוץ הפוליטי הטובעני שאליו נקלעה. הוא מאיים לנגוס בתמיכה ביחימוביץ' ומצנע - ולהבטיח לפרץ עלייה לסיבוב השני. ומה יהיה אז? הפסד כמעט ידוע מראש לאחרון

רינה מצליח (חדשות 2)

אל רשימת המתמודדים בהתמודדות לראשות מפלגת העבודה יצטרף מחר איש העסקים אראל מרגלית. השחקן החדש בזירה, שינסה להוציא את המפלגה המרוסקת מהבוץ הטובעני שבו היא שקועה, יהיה החל ממחר הרביעי שיתמודד על הובלתה – מהלך שרק יוסיף עוד יותר לתחושת האבסורד לנוכח העובדה שמדובר בסיעה בעלת שמונה מנדטים בלבד.

הסתלקותו של רק מהמגרש הפיחה רוח חיים במפלגה החבולה והמנומנמת ויצרה תחושת שחרור שהובילה לריבוי המתמודדים על תפקיד היו"ר. גם הנסיבות הפוליטיות סיפקו רוח גבית לאנומליה משמעותית למדי למצב שנוצר, אבל לא ניתן להתעלם מההנחה של כל מתמודד – שיודע שאם יצליח במרוץ לראשות המפלגה, תהיה ההצלחה כמעט מובטחת לו – שכן נמוך יותר ממצבה הנוכחי של העבודה כבר לא ניתן לרדת.

בינתיים עסוקים המועמדים במפקד אינטנסיבי, שגם הדיסאינפורמציה שמורגשת כמעט כל העת לא מצליחה לפגום בו. כל אחד מבין המתמודדים מספר על מאות או אלפים שפקד לשורות עבודה, אבל למרות שפנקס החברים עדיין פתוח – ניתן כבר עתה לזהות כמה תופעות מעניינות.

עמרם מצנע, למשל, מסתמן כמי שלא מפנה את עיקר תשומת לבו לרישום חברים שיצביעו עבורו. הוא משליך את יהבו בעיקר על המפקד שעורכים יריביו, וכפי הנראה הוא אכן יצליח לנגוס בכוחם הן של שלי יחימוביץ' והן של יצחק (בוז'י) הרצוג. ייתכן שלאחרון נשקפת סכנה רבה יותר מכיוונו של מצנע, דווקא בשל הדמיון בפרופיל הציבורי של השניים. 

הצטרפותו של אראל מרגלית למרוץ לראשות העבודה צפויה להביא להיחלשות בכוחם של הרצוג ויחימוביץ' – מה שיתן דווקא זריקת מרץ למועמדותו של עמיר פרץ. תומכיו של האחרון נראים כ"ניידים" פחות בתמיכתם, ולכן ניתן לראות בהצטרפותם של מרגלית ומצנע להתמודדות כמהלך שיבטיח לפרץ את העלייה לסיבוב השני בפריימריז שם.

האם הישועה תגיע מהמפקד?

עמיר פרץ. מערבולת פוליטית (AP)
אלא שמצב זה מכניס למעשה את פרץ לתוך מלכוד סבוך מאוד מבחינתו. אם אכן הוא יצליח להעפיל לסיבוב השני וללא כל קשר לזהות המתמודד מולו, העובדה שיריביו - מצנע הרצוג ויחימוביץ' יתאחדו כדי להפילו נראית כמעט כמו עובדה מוגמרת.

במחנהו של פרץ מודעים היטב למצב שאליו נקלע, ולכן הם "מתאבדים" על המפקד כדי לנסות ולהטות את הכף לטובתו. היעד שאליו הם שואפים הוא השגת התמיכה של 40% מחברי העבודה בסיבוב הראשון, מהלך שאינו בלתי אפשרי – אך קשה מאוד להשגה.

המפקד יינעל ב-8 ביוני, ועד אז יהיו המתמודדים לראשות העבודה עסוקים בעיקר בניסיון לגרוף עוד ועוד כוח ופחות בגיבוש אסטרטגיה להמשך הדרך. הקלחת הפוליטית שם צפויה להוליד מתוכה לא מעט הפתעות ומתח, מה שמהווה אולי הוכחה נוספת לסקפטיים שמיהרו לשאת הספדים – לכך שמפלגת העבודה עדיין לא מתה.