דונלד טראמפ בדרך לבית הלבן?

המירוץ לבית הלבן 2012 עדיין מדשדש, אבל יש אדם אחד, מיליונר רפובליקני, שלא מפסיק לרמוז על הכוונה שלו להתייצב מול הנשיא הדמוקרטי אובמה. דונלד טראמפ חושב שהמשפט "אתה מפוטר" יעבוד טוב יותר מהמשפט "כן, אנחנו יכולים"

ג'ונתן מן , איש פוליטי (CNN)

הפוליטיקה האמריקנית גולשת לכיוון הבידור והטלוויזיה - היישר לזמן צפיית השיא, כשהמועמד הרפובליקני החדש הוא הטייקון, מנחה תכנית הריאלטי, איש הנדל"ן שידוע גם בשיערו המוזר, דונלד טראמפ, צץ על המסכים.

"אני חושב על זה ברצינות", הוא אמר השבוע כשהוא מתכונן לעוד תכנית, "אני מרוצה ממה שאומרים סקרי דעת הקהל". על פי אותם סקרים, אחרי שנים שהוא משתמש במדיה כדי לקדם את מגדלי היוקרה שלו, את בתי הקזינו, את הספרים שהוא כותב ואת תכנית הטלוויזיה שלו, חלק מהקהל הרפובליקני חושב שיש לו מה שצריך, כדי להיות נשיא.

על פי אחד הסקרים שערכה המפלגה בעצמה, טראמפ הוא המועמד המועדף של 26% מהבוחרים. אחריו מדורג מי שהיה מועמד לתפקיד, מייק האקבי, עם 17%. מועמדים אחרים מפגרים אחריו בהרבה.

"אני חושב שזו מחאה של המצביעים, להציב את טראמפ כמועמד המוביל", מסביר המומחה הפוליטי של CNN, דיוויד גרגאן. כמובן, המרוץ לבחירות לנשיאות 2012 בקושי התחיל. אובמה כבר הכריז שהוא ינסה לרוץ לכהונה שנייה, אבל אין הרבה רפובליקנים שהחליטו, רשמית, לרוץ נגדו. המפלגה תערוך קמפיין מסודר שיימשך שנה שלמה כדי לבחור את המועמד שלה למרוץ ובכל מקרה, הציבור האמריקני יגיד את דברו רק בנובמבר 2012.

בזמן של משבר כלכלי, הציבור שומע את האיש שיודע לעשות עסקים  

חלק מהמומחים טוענים שטראמפ בולט עכשיו רק בגלל שאף מועמד רציני עדיין לא התחיל את הקמפיין שלו. אבל בימים בהם הממשל של אובמה נאבק כדי לקצץ בתקציב ולדרבן צמיחה כלכלית, דעותיו של האיש ששוה 2.7 מיליארד דולרים, מצליחות ליפול על אוזניים קשובות רבות.

טראמפ לא רק יודע איך לעשות עסקים. האישיות הציבורית שלו, במיוחד זו שמוצגת ב"מתמחה", סדרת הריאליטי הראשונה של טראמפ, וסדרת ההמשך - "סלבריטאי מתמחה", בונה את תדמיתו כבוס קשוח. המשפט המפורסם ביותר של הנשיא אובמה הוא "כן, אנחנו יכולים". המשפט המפורסם של טראמפ, הוא "אתה מפוטר".

הטייקון עצמו אומר שעדיין לא החליט אם ירוץ לבית הלבן או לא. אבל הוא כבר הצהיר שאם ירוץ , בכוונתו לנהל קמפיין בשווי 600 מיליון דולרים, שלא יגיעו מתורמים אלא מהכיס שלו.

הוא צפוי להכריז על ההחלטה שלו בפרק הסיום של "סלבריטאי מתמחה" בסוף חודש מאי. אם הוא ירוץ לנשיאות, זה כנראה יהיה סופה של תכנית הריאלטי המצליחה הזו, ותחילתה של תכנית אחרת - רצינית בהרבה.

תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN. 

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק