האם עידן אובמה קרב לסיומו?

נשיא ארצות הברית ברק אובמה לא אוהב להוביל שינויים, ובעיקר אוהב להכריז עליהם ולהופיע בסוף התהליך. כך היה בדיונים על התקציב, כך ביחס לקונפליקט בלוב, ואף ברפורמה שכונן במערכת הבריאות, אובמה נתן לקונגרס להוביל. ג'ונתן מן פרשן פוליטי בכיר מרשת CNN מבקר את אופי השלטון של הנשיא

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

האם סוף עידן אובמה קרב? יריבים, פרשנים ואף כמה מתומכיו של הנשיא האמריקני ברק אובמה, טוענים לאחרונה שהוא מתגלה כפסיבי למדי. ג'ונתן מאן כתב הסי אן אן, מבקר את תפקודו של הנשיא אובמה.

"אנו אמנם מסתדרים היטב עם הנשיא, אבל הוא כלל לא מצליח להנהיג", אמר השבוע ג'ון ביינר, מנהיג הרוב הרפובליקני בקונגרס.

השבוע נשא אובמה נאום שעסק במשבר התקציב האמריקני. הגירעון בתקציב שובר שיאים ועומד בימים אלו במרכז השיח בוושינגטון. למרות זאת, את הנאום נשא אובמה לאחר שמינה ועדת מומחים מיוחדת המנסה להתמודד עם הבעיה, אשר מעצותיה בחר להתעלם.  בכך העניק הנשיא לרפובליקנים את הזכות להציג את התכנית שלהם לפיתרון המשבר - ראשונים.

מהרגע הראשון שנכנס למשרדו בבית הלבן, בחר הנשיא אובמה לשים דגש על נושאים כמו כינון הרפורמה במערכת הבריאות האמריקנית. אובמה אמנם יוזם , אך לא מחבר ויוצר את הרפורמות בעצמו.

בזירה הבין לאומית, ניתן להצביע על התנהלותו הפסיבית של אובמה בעניין לוב. הנשיא איפשר לצרפת ובריטניה להוביל את המהלך הבינלאומי במדינה הצפון אפריקנית, וגייס את כוחה האווירי של ארה"ב, רק לאחר שצרפת העבירה החלטה בנושא באו"ם.

"רוב האמריקנים לא מאמינים שהנשיא יכול לנהל את הממשל"

אובמה מתעצל לנהל ? (רויטרס)
אובמה בחר לעסוק בנושא התקציב בוושינגטון, רק בשעות האחרונות של המשא ומתן. העניין מפתיע כיוון שהתקציב הנוכחי מקצץ כמעט בכל ההוצאות ובכל המיזמים של אובמה ושל הממשל בהנהגתו.

"העניין מאוד מטריד רבים מאיתנו, אנחנו רוצים לראות את הנשיא עומד בחזית המאבקים האלה", אומר דיויד גרגן, פרשן ברשת סי אן אן שהיה בעברו יועץ מיוחד בבית הלבן. גרגן הוסיף: "לאובמה יש דרך אחרת להוביל, הוא נוהג לתת לאחרים לקחת מידיו את ההובלה ואז לצוץ בדקות האחרונות".

כשארה"ב מנהלת קרבות באפגניסטן ובעיראק, לנשיא יש מניע ברור לשחק תפקיד קטן יותר בקונפליקט הלובי. ואילו במדיניות הפנים, אובמה מצליח לזכות באהדה כשהוא "מרחף" מעל הסכסוכים בין הרפובליקנים לדמוקרטים.

לאור העובדות הללו, סקר שנערך השבוע עבור הסי אן אן מצביע על כך שרוב הציבור האמריקני לא מרוצה מאופן ניהול האומה של הנשיא אובמה. מעל שני שליש מהנשאלים האמריקנים, מאמינים שיש לאובמה חזון לעתיד, ואילו פחות ממחצית חושבים שהוא מנהיג חזק ושהוא מסוגל לנהל את הממשל.

לכן, לא מפתיע שהמשרד החזק בעולם, לא נראה מאוד עסוק בחודשים האחרונים.

תכניתו של ג'ונתן מאן - Political Man - משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.