פרשנות: האריה אסד מצייץ ולא שואג

אם בנאום הקודם נראה אסד זחוח ומשועשע – נראה שהפעם הוא למד את הלקח. במקום איומים והאשמות, החליט הנשיא הסורי להתקפל ונראה כמו כפיר אריות שאיבד את הרעמה. אהוד יערי על השאגה שהפכה לציוץ

אחרי שבועות של הפגנות שרק הולכות ומתעצמות, הנשיא הסורי אסד עושה עוד מאמץ לעצור את הסחף. היום הוא מתייצב מול ממשלתו החדשה ומבטיח: תקנות החירום יבוטלו.

בנאומו הערב נראה אסד, אריה בערבית, כמו כפיר אריות שרעמת השיער שלו מרוטה ומדובללת. הוא לא שואג - הוא מצייץ. שריו הכנועים לא מעזים אפילו לשתות מהמים שלהם, ובמקום רושמים כל מילה שלו, כאילו לא יפורסמו הדברים במלואם לאחר מכן. 

אסד כנראה הבין שמצבו קשה ומנסה להתקפל מול גל המחאה וההסלמה ברחובות סוריה. הוא מבטיח הרים וגבעות: מלחמה בשחיתות, באבטלה, שקיפות מלאה - ליצור מדינה שפועלת למען אזרחיה. להבדיל מהנאום הקודם, בו הרבה לצחוק ונראה זחוח במיוחד, נזהר הפעם אסד ונמנע מאיומים.

השאלה הנשאלת עכשיו היא האם השלטון יכול להתמודד עם גל המהומות. בראסתן, סמוך לחומס, לב לבה של סוריה, מפילים המפגינים את פסלו של אסד האב ומדגימים את עוצמת הרגשות. היום נרגעו מעט העימותים, אך מחר, יום העצמאות של סוריה מהשלטון הצרפתי, מבטיחים באופוזיציה: אנחנו נהיה ברחובות.  

אסד: סוריה נפרדת מחוקי החירום

הערב בנאום לאומה שנשא בפני הממשלה החדשה והוקלט מראש הבהיר אסד: "אפשר להגיע לאחדות בסוריה".

לדבריו, ישנו פער בין רצון העם לעמדות הממשלה, והממשלה החדשה תזרים דם חדש למדינה. עוד אמר אסד, כי ניתן למנוע את שפיכות הדמים במדינה בעזרת הממשלה החדשה.לדבריו, חוקי החירום במדינה יבוטלו "בשבוע הבא לכל המאוחר", זאת לאחר 48 שנה מאז כניסתם לתוקף.

לדבריו של הנשיא, יציבות המדינה היא העדיפות העליונה של ממשלתו אך "יש צורך ברפורמות כדי לחזק את החזית הפנים-סורית". הנשיא התייחס לשפיכות הדמים במדינה ואמר: "כל הרוג הוא שאהיד".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק