פסח כבר כאן: מה תקנו לקרובים?

חג האביב הגיע - וזה הזמן לפנק את הקרובים במתנה יפה ומקורית: ספר. סיגל ריבה ממליצה על מתנה שכל אחד היה שמח לקבל

שמאלץ. אווירה וטעם (חדשות 2)

פסח כבר מעבר לפינה, וזה הזמן לקנות לקרובים אלינו ספר לחג. המלצות למתנה מקורית ומיוחדת.

שמאלץ / שמיל הולנד

קניידלך וקרעפלך ומאנדלאך וקליסקאלאך. קוגלה וקנישעס וצימעס וקלופס. איזה שמות מצחיקים ויצירתיים לאוכל שסופג עלבונות על בסיס עדתי לא מוצדק בכלל! בטח, תצחקו עלינו האשכנזים. אתם עם הקובה והמפרום והחריימה שלכם. משוויצים בכל מיני מאכלים מתובלים וצבעוניים ורק אנחנו עם קציצת הגפילטע פיש האפרפרה שרק עיגולון גזר כתמתם מעטר אותה.

שמיל הולנדר, חוקר אוכל וגסטרונומיה, שף ואיש אקדמיה, חבר לעיתונאית נילי אושרוב ויחד הוציאו את "שמאלץ" - מתכונים, מסורות וסיפורי סבתא מהמטבח היהודי המזרח-אירופאי. את כולם כרך גיל חובב בהוצאת מודן. חגיגה לעיניים (כן!!!) וחגיגה לבלוטות הטעם (כן!!!) והגיע הזמן שגם אנחנו נרים ראשנו בגאווה ונפתח שולחן של ווארעניקעס (כיסנים ממולאים בדובדבנים) ופאמפושקעס (כופתאות מטוגנות).

כל ערב חג אני מתייצבת אצל אמא שלי במטבח. יחד אנחנו מכינות קרעפלך (כיסוני בצק ממולאים בכבד) לחגי תשרי וקניידלך שמנמנים ואווריריים לפסח. בכל שנה אמא שלי משדרגת את הקרפעלך - מנסה מתכון מהעיתון או מתכון מחברה שנשבעה שהיא עושה אותם טעימים במיוחד ורק הקניידלך שומרים אמונים למתכון שעבר אליה מסבתא חיה ויעבור גם לבתי.

אבל לא בכל משפחה עוברים המתכונים מדור לדור ובדיוק בשביל זה אני ממליצה על "שמאלץ". מי שמתגעגע לטעם של המרק של סבתא ומי שסתם אוהב צימעס וקלופס. וזה עוד לפני שדיברנו על הסיפורים של שמיל ונילי שמכניסים לאווירה וצובטים את הלב.

קירות ורוח / טלי אמיתי-טביב

ומהחגיגה לגוף לחגיגה לנפש: "קירות ורוח" אלבום צילומים נפלא ומרגש של הצלמת והאמנית טלי אמיתי-טביב בהוצאת עם עובד. 103 חדרי עבודה של סופרים ומשוררים עבריים. חלקם כבר אינם עמנו, חלקם בשיא תהילתם.

חדרי עבודה ספוני ספרים, חדרי עבודה רזים וסגפניים. חלקם עם מחשב וצג מסך מפואר, חלקם עם מכונת כתיבה וחלקם נעדר כל סממן של מודרניזציה וערימות הדפים מסתירות את שולחן הכתיבה.

שיחקתי לי במין משחק כזה - בתחילה הסתרתי את שמו של בעל החדר וניסיתי לנחש למי הוא שייך, לפחות לאיזה ז'אנר או לאיזה מגדר. בהמשך חשפתי רק את שמו של בעל החדר וניסיתי לדמיין איך יראה החלל בו הוא עובד. תענוג צרוף!

רק משהו אחד היה חסר לי. היה נחמד אם הייתה גם תמונה קטנה של הסופר או המשורר ובאיזו עיר צולמה התמונה (ואם אפשר אולי גם קטע קצר מיצירתו...). את חלק מהשמות לא הכרתי והחדר שלהם סקרן אותי. רציתי לדעת עליהם עוד. מזל שיש את גוגל.

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל - sigalr@news.co.il