תגובת נתניהו מעניינת - ומאכזבת

סוף סוף ראש הממשלה הגיב לתחקיר על הנסיעות שלו עם שרה. אודי סגל חושב שהתגובה הייתה מעניינת ומאכזבת: "נתניהו נתן תשובה חלקית. כצפוי הוא חזר לדבר על קמפיין מאורגן ומסודר נגדו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט סוף סוף להגיב על תחקיר הנסיעות. לפני שבוע בדיוק במוסקבה הוא סירב. לא לדבר למצלמה ולא להסביר מה קרה כאן, למה הוא נסע פעם אחר פעם על חשבון מליונרים ברחבי העולם, עם רעייתו במלונות פאר ביעדים שונים.

היום לראשונה בריאיון היוטיוב שערכה דנה ויס בחדשות 2 הוא דיבר. אחרי ימים שבהם נשארו הקבלות שאסף והציג רביב דרוקר ב"המקור" בערוץ 10, ללא מענה הולם, נתניהו בחר תשובה. היא הייתה מעניינת ומאכזבת. נתניהו נתן תשובה חלקית. כצפוי הוא חזר לדבר על קמפיין מאורגן ומסודר נגדו.

כמו אז ב- 2006 אחרי פרסום הנסיעה ללונדון בזמן מלחמת לבנון השנייה, בלי שהוא יציג לזה הוכחות וקבלות. הוא לא הצליח להסביר מי הגורמים העלומים שרוצים להפיל אותו. "כמה עיתונאים?", נו באמת? אבל הוא לפחות דיבר. וגם הצליח לא רע לטשטש ולבלבל.

יש משהו בטענה שכולם כאלה. זה דורש תחקיר והוכחה אבל זה לא בלתי סביר והשומע הממוצע שגם כך רואה בכל הפוליטיקאים מושחתים שטרם נתפסו מסוגל בקלות לקנות את הטענה.

המשפט : "שרה'לה מה הם עושים לך" ייכנס לפנתיאון הפוליטי לצד "היידה שרה" ו"שרה'לה בואי הולכים". ובעיקר קיבלנו גרסה ראשונית לקראת חקירה ובדיקת הטענות. הכביסה- קשקוש. הנתונים מוטעים ומוגזמים. לא הייתה חריגה מנהלים. עכשיו תור המבקר והיועץ לקבוע האם יש כאן קורבן, נהנתן או בלפן.

בריאיון נתניהו הצליח גם לשמור על קור רוח, לא להתלהם, לא לתקוף. הוא נמנע מהטריק היותר סולידי של קודמיו , שרון או רבין ז"ל, של: "אני אחראי וזהו" או "יש כאן מדינה לנהל" שנפנף טענות דומות יותר או פחות לכיוון הרכילות הצהובה. קורבנות פשוט הולכת טוב בליכוד.

בסקרים שונים הסקר כמעט לא השפיע או אפילו הראה על התחזקות. עוד לפני טענת העלילה והרדיפה זו התגובה הפבלובית של מצביעי הימין: התקפה משמעה שהשמאל שוב רוצה לקפל את מנהיג הימין לסגת- בואו נתמוך בו.

זאת אולי הסיבה שנתניהו לא סיפק שוב כותרת או סחורה מדינית. אפס חזון. תוכנית? מתווה? רמז? נאדה. "מדיניות אחראית של הושטת יד בלי להשתגע". פוליטית נתניהו צודק לגמרי.

רעידת האדמה במזרח התיכון הפכה תוך חודשיים את הסטטוס קוו שנתניהו ניסה לשמר במחיר כרסום הדרגתי במעמדה המדיני של ישראל, מתכנית גרועה שעוררה אי נוחות ורצון לשינוי למהלך הגיוני ומקובל." אם הכול רותח וזז", אומר האזרח הישראלי, "בוא נעמוד רגע ונראה איך הקוביות מסתדרות לפני שנרוץ ליוזמה או ויתור". זאת הסיבה שהליכוד לראשונה קיבל אצל קמיל פוקס בהארץ 31 מנדטים- שיוויון מול קדימה. וגם המצב הביטחוני המתערער שמחזק את הימין והביטחוניזם.

אז במצב הזה עדיף להתמקד בביטחוני- באבו סיסי שמסר מידע, במדיניות הטילים מעזה- יורים אז חוטפים. ולומר שהכול מתהפך צריך להיות אחראים.

מדינית ואישית נתניהו טועה להערכתי- העולם ואובאמה התקבעו תחת הרושם שאבו מאזן מנסה והוא לא. כך כתב הוושינגטון פוסט מפי אובאמה. לעבאס אפשר להאמין, לנתניהו לא. מזכ"ל האו"ם קורא לסיום הכיבוש, שר החוץ הבריטי אומר היום שאין תוחלת להסדרי ביניים וראש הממשלה הימני קמרון אומר שיש הזדמנות לשלום. זה לא משנה אם זה נכון או לא- זאת הציפייה. יש לחץ חיצוני ופנימי למהלך.

לנתניהו אין תכנית. הוא חייב להציג תוך חודשים מהלך שיעצור את הדהירה הפלסטינית להכרה חד צדדית בעולם במדינה פלסטינית בגבולות 67. זה הפסד מדיני צורב שפותח פתח לאינתיפאדה, חרם כולל ואולי מלחמה. הלחץ הוא גם פנימי- צה"ל, השב"כ, שר הביטחון, מרידור, מופז ופרס. כולם אומרים לו- יאללה זוז. תיזום.

אישית, נתניהו חייב להבין שבלי משהו גדול- מדיני צבאי, משליט עד נתאנז, מעזה עד הגושים, הוא נידון לחידלון. בלי הוכחה שהוא מנהיג יוזם לדעתי, מה שישאר זה הכביסה שרה'לה והקבלות.

בלי חזון הוא עושי להיתקע רק עם חקירות מועדון האלפיון העליון.

הגולשים מראיינים את נתניהו - פרויקט מיוחד:

הריאיון המלא עם ראש הממשלה

האם נתניהו יצא עם לבני לבירה?

איך אפשר לחיות מ-2,700 ש"ח בחודש?

סעדה לרה"מ: איך תחזיר את המוחות?