בעידן הפייסבוק והסמארטפונים אין פוליטיקלי קורקט

מחר ב-19:30 נעביר בשידור חי בחדשות 2 ריאיון מיוחד עם רה"מ נתניהו, במסגרת הפרויקט הבינלאומי Worldview. הגולשים שואלים שאלות - נתניהו עונה. גדעון עמיחי מצפה מהעיתונאים של העידן החדש, האזרחים ש"חמושים" בסמארטפון וחיבור לפייסבוק, להציב שאלות נוקבות מבלי להסס

שאלות נוקבות, לא "מנומסות". גדעון עמיחי (חדשות 2)

המשדר החי בערוץ 2 שבו ייערך מחר ריאיון ראשון מסוגו עם ראש הממשלה, המורכב כולו משאלות הגולשים, יהיה "עליית מדרגה" בכוחם של הצרכנים ומשתמשי רשת האינטרנט. בכלל, זוכה המושג "עליית מדרגה" לחיבה רבה בקרב עורכי החדשות. אבל הפעם, באופן חריג, הוא מוזכר דווקא בנסיבות חיוביות וכשהעיתונאים עצמם הם שאחראיים לאותה "עליית מדרגה" מבורכת.

ז׳אנר הריאיונות הדיגיטליים תופס תאוצה בשנים האחרונות. יותר ויותר מנהיגים ומנהלי תאגידים מדברים עם הציבור דרך youtube או פייסבוק. מצד אחד, קשה להתעלם מהפן הפופולארי-חנפני הבולט שלו, שברור שגם ראש ממשלתנו ער לקיומו. מאידך, אסור להתעלם מכך שהוא מזכה אותנו בגילוי פתיחות שאינו ברור מאליו.

בעידן החדש, שבו מחזיק כל גולש בכוח שאינו נופל בעוצמתו מזה של החשוב שבכתבי החדשות, אין כבר כל יכולת להתעלם מהתופעה. ביטוי לכך ניכר באופן ברור רק לאחרונה, במהפכה במצרים, שבה הוכח כי כוחם של האזרחים כיום חזק אולי מאי פעם.

החוסן במונחים העדכניים כבר לא נמדד בקנה מידה פיזי. לא בזכות עבודה מאומצת במכוני הכושר ולא בשל אמצעי הלחימה הישנים. את מקומם תפסו כלי המלחמה המודרניים: כוחות הכתיבה והצילום שקיבלו תנופה אדירה בעידן הסמארטפונים המחוברים לפייסבוק ולטוויטר. האזרח הקטן, במדיום הדיגיטלי ובאמצעי התקשורת החדישים, מצליח לגבור על מחסומים ומהמורות מכל זן ומין.

מדברים "דוגרי", בלי פוליטיקלי קורקט

נשוב אל אותה "עליית מדרגה". היא אהודה ואהובה עליי ביותר לא רק בזכות עוצמתו הבלתי נתפשת של חופש הביטוי שהיא מאפשרת, אלא דווקא מסיבות יצירתיות יותר. אני מאמין כי דווקא אלו שאינם עוסקים בתקשורת ובעיתונות מדי יום, הם שיביאו את משב הרוח הרענן.

אין לי אשליות על כך שבמשדר מחר יצוצו גם לא מעט שאלות קלישאתיות ומיותרות להפליא, אבל באותה המידה - אני סמוך ובטוח שלצדן יעלו גם שאלות נוקבות, אותנטיות, נטולות כל מחויבות לתקינות פוליטית שהעיתונאים מהמדיומים ה"מסורתיים" לא היו מעזים להעלות על דל שפתיהם.

המפתח להצלחת המשדר טמון בכמות השאלות שמתוכן ייבחרו הסופיות - אלו שאליהן יידרש ראש הממשלה. בעידן הרשתות החברתיות, יש לכמות משקל מכריע בדרך למיצוי האיכות.

ראו את זה ב"קיר" שלכם בפייסבוק: אי אפשר שלא לשים לב לתמונת החובבים המדהימה של הגולש ההוא, שפשוט היה בזמן הנכון ובמקום הנכון - ולשם, מה לעשות, לא הספיקה ניידת השידור להגיע.
לצדן נמצאים על אותו הקיר בדיוק גם לא מעט שטויות והגיגים שכל קשר ביניהם לבין רצינות מקרי בהחלט. אבל מבין כל אלה, זוהרות מדי פעם הברקות: מסטאטוסים שנונים באמת ועד מחשבות פורצות דרך, מרגשות ומרעננות. לשאלות כאלה, חדות ומפתיעות, כולנו מצפים מחר.

הכותב הוא מנכ"ל שותף ומנהל קריאיטיב ראשי של משרד הפרסום "שלמור אבנון עמיחי/Y&R"

מחר יענה ראש הממשלה בנימין נתניהו לשאלות הגולשים בשידור חי בחדשות 2, כחלק מפרויקט ה-"World View" של YouTube. במסגרת המיזם המיוחד, הפנו גולשים מהארץ ומהעולם שאלות לראש הממשלה באמצעות אתר YouTube אינטראקטיבי.

הגולשים מוזמנים להצביע לשאלה שהם רוצים שתישאל בראיון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק