דמוקרטיה: שלטון ועם, ללא עסקנים

ביום רביעי הקרוב בשעה 19:30 נשדר בשידור חי בחדשות 2 ראיון מיוחד עם רה"מ נתניהו, במסגרת הפרויקט הבינלאומי Worldview. הגולשים שואלים שאלות - נתניהו עונה. דרור גלוברמן רוצה להזכיר לנתניהו שהמונח דמוקרטיה מורכב משלטון ומעם - לא מחבורת עסקים שמנמנה

אדוני ראש הממשלה, הנה השאלה שלי אליך: האם אתה חושש ליציבות שלטונך? האם אתה בטוח שבשום אופן לא תתכן כאן "מהפכת פייסבוק" בדומה לנעשה מסביב?

אני מניח, אדוני ראש הממשלה, שאתה משוכנע לחלוטין שהתשובה שלילית, פשוט כי לא מספיק רע. אבל אדוני ראש הממשלה - האם טוב כאן? לפחות לפי הסקרים האחרונים, רק אחד מכל שבעה אזרחים חש שמצבו השתפר במהלך כהונתך.

אדוני ראש הממשלה, רבים מאיתנו מביטים באנשים שבחרנו למשול מעלינו, חברי כנסת וגם שרים - ולא מאמינים. ניהול מדינה הופך לעניין סבוך ומורכב מאי פעם, אבל דווקא במדינה הזאת מקבלי ההחלטות מדרדרים אל תהומות של בורות ושחיתות.

אפילו יו"ר הכנסת מתבייש לפעמים להיכנס למליאה. ויותר חשוב: בבעיות האמיתיות שעומדות לפנינו: שלום וביטחון, דת ומדינה, צמצום פערים, פיתוח תשתיות, רווחה וחינוך - אנחנו לא באמת מתקדמים לשום מקום.

חוכמת ההמון עדיפה על חוכמת המחוקק?

אדוני ראש הממשלה, בעידן הרשתות החברתיות אנחנו כבר לא זקוקים לכל הנציגים האלה שיחליטו עבורנו. עד כה לא היתה אפשרות מעשית לנהל דיון והצבעה של מיליוני האזרחים. אבל עכשיו יש.

כמו שאנחנו בוחרים עכשיו את השאלות שעליהן תענה השבוע, אין סיבה שאנחנו לא נהיה אלה שמצביעים ומחליטים בנוגע לסוגיות הכי חמות: האם יש לחקור את מקורות המימון של ארגוני השמאל, והאם החרדים צריכים לקבל פטור מהצבא או לא. "חוכמת ההמונים" רחוקה משלמות, אבל ייתכן בהחלט שהיא עדיפה על חוכמת הפרלמנט.

אדוני ראש הממשלה, אנחנו כאן מביטים באחינו מדרום ומצפון, ומתמלאים בהשראה, אפילו אפילו קצת מקנאים. עכשיו אלה המשטרים הטוטליטאריים שחוטפים זעזוע בחסות האינטרנט ואין ספק שהמשטרים הדמוקרטיים יהיו הבאים בתור.

אנחנו לא צריכים שכבת עסקנים שמנמנה שדואגת לרווחתה, אלא פקידים יעילים שיבצעו את ההחלטות שלנו. אתם כנראה לא תוותרו בקלות על הכוח והמעמד, אבל אנחנו נצטרך להזכיר לכם שהמונח דמו-קרטיה מורכב רק משתי מילים: שלטון - ועם.

איך גם אתם יכולים לשאול את ראש הממשלה ולהשפיע על הראיון?

ביום רביעי הקרוב יענה ראש הממשלה בנימין נתניהו לשאלות הגולשים בשידור חי בחדשות 2, כחלק מפרויקט ה-"World View" של YouTube. במסגרת המיזם המיוחד, יכולים גולשים מהארץ ומהעולם להפנות שאלות לראש הממשלה באמצעות אתר YouTube אינטראקטיבי שעלה לאוויר.

הגולשים מוזמנים להפנות את השאלות החשובות למר נתניהו: החל מנושאים בינלאומיים, כמו המהפכות בעולם הערבי, השלכות ההתחמשות הגרעינית של אירן, שיחות השלום עם הפלסטינים וכן נושאים הקשורים לחברה הישראלית ולגורלה. את השאלות ניתן להעלות לאתר בווידיאו, בטקסט או בטוויטר (AskNetanyahu#).

הגולשים מוזמנים גם להצביע לשאלה שהם רוצים שתישאל בראיון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק