ביקורת ספר: צרות בגן עדן / יגאל צור

דותן נאור, סוג של בלש פרטי, נשלח לבנגקוק כדי לחלץ צעירה ישראלית שנעלמה. הוא מגיע לסמטאות הסלמס של בירת תאילנד, לרפש ולסחי ולשפל אליו מגיעים אלה שחשבו שהם יכולים לנצח את כולם. "צרות בגן עדן" של יגאל צור הוא שילוב מוזר ומעניין בין עוד פרק בסדרת "פטריק קים" ובין הבלחות בדמותו של פיליפ מרלו

צרות בגן עדן. שילוב מוזר, מעניין וכמעט ב (חדשות 2)

בואו נלך ישר לשורה התחתונה. "צרות בגן עדן" של יגאל צור (בהוצאת כנרת זמורה ביתן) הוא שילוב מוזר, מעניין וכמעט בלתי אפשרי בין עוד פרק בסדרת "פטריק קים" ובין הבלחות בדמותו של פיליפ מרלו (לבית ריימונד צ'נדלר).

העטיפה וכל הפרק הראשון שמורים לקוריאני מסוקס הידיים. השוביניזם, ההומופוביות, העבר הקרבי. ושלא תבינו לא נכון, אין כאן שום זלזול בז'אנר או בכותביו (או בפטריק קים עצמו) הספר הזה הוא בבואה של מציאות, וזה מה שהופך אותו מעניין.

דותן נאור, סוג של בלש פרטי/מחזיר ילדים אבודים. בצ'ימידן שעל כתפו הוא סוחב סוד אפל שקרה לו בשירות המדינה, סוד שעומד להתפוצץ. בינתיים הוא מנהל מערכת יחסים כושלת עם זוגתו ומערכת יחסים סבוכה עם שותפו העסקי.

שיחת טלפון שולחת אותו לבנגקוק, לחלץ צעירה ישראלית שנעלמה. סיגל ברנדון, בת 26, לא הפרופיל של הישראלי הממוצע שבורח אחרי הצבא לשכוח את מה שעבר. בת למשפחה ידועה ומקושרת, עשירה מאוד. צריך לשמור על פרופיל נמוך. חייבים למצוא אותה לפני שתעלם לעד.

יושבים בכלא, ממתינים לחנינה

דותן מגיע לסמטאות הסלמס של בירת תאילנד. לרפש ולסחי ולשפל אליו מגיעים אלה שחשבו שהם יכולים לנצח את כולם, ילדים טובים שטעמו סם ואחר כך מכרו את הנשמה והגוף שלהם בשביל התחושה המשכרת והמשקרת שנתן להם החומר הלבן. ישראלים שחשבו שבהברחה קטנה יוכלו לתפוס עוד כמה חודשי סטלבט בהודו. מסתבר שהרבה מהם יושבים בבתי הכלא בתאילנד, מחכים ליום הולדתו של המלך בתקווה לחנינה.

אחותה של סיגל מגיעה גם היא לבנגקוק, לא כל כך ברור למה. ברוב הפעמים שדותן פוגש אותה היא שרועה בנינוחות על מיטת שיזוף. דותן מתלהב מהיכולת שלה לשמור על שלווה, אך כמובן שהוא הרבה יותר מתלהב מגופה המושלם ועיניה הענקיות. פטריק קים, כבר אמרנו...?

ובכל זאת, יש בו גם קצת מפיליפ מרלו, אולי הנטייה להרס העצמי, אולי הלשון המחוספסת ואולי הוויסקי והסיגריות. רק הסוף הוא ממש לא ריימונד צ'נדלרי, אבל את זה אתן לכם לגלות.

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל - sigalr@news2.co.il

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק