"הסיכוי להפחתה בעונש - לא גדול"

פרופסור עמנואל גרוס מעריך כי סיכויי ערעורו של קצב על עצם ההרשעה שואפים לאפס, אך ישנו סיכוי כלשהו שבג"ץ יקל בעונשו, בעיקר בשל דעת המיעוט. "גזר הדין לא חמור, אלא מאוזן, בהסתמך על מכלול הנסיבות והעדויות בתיק החקירה"

הבוקר נחתם פרק חדש בתולדות המשפט הישראלי, כאשר על נשיא המדינה לשעבר משה קצב נגזרו שבע שנות מאסר. קצב עתיד להיכנס מאחורי סורג ובריח ב-8 במאי, מעט לאחר תום חג החירות. פרופסור עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי מאוניברסיטת חיפה, מתייחס לגזר הדין ולסיכויי הזיכוי וההקלה בעונש לנשיא שאנס.

"גזר הדין לא חמור, אלא מאוזן, בהסתמך על מכלול הנסיבות והעדויות בתיק החקירה", אמר פרופ' גרוס בראיון לערוץ החדשות. "למקרה של קצב, שבו נשיא לשעבר מועמד לדין ומורשע, אין אח ורע בעולם. אין נשיא מדינה באחת ממדינות המערב שהועמד אי פעם לדין באשמת אונס והורשע. זה מראה שכולם שווים בפני החוק, כולל אותם 'מורמים' מהעם, בעלי המשרות הבכירות כגון נשיא מדינה".

פרופ' גרוס הוסיף: "משה קצב מתכוון בעצה עם עורכי דינו להגיש ערעור לבית המשפט העליון, הן על חומרת העבירה והן על עצם ההרשעה". ומה סיכויי הצלחת הערעור? "בנוגע להרשעה, הסיכוי קלוש מאוד מפני שהכרעת הדין מבוססת על ממצאים מהימנים".

"באשר לעונש - בגלל שיש דעת מיעוט בקרב השופטים שהכריעו בתיק, הרי שיש סיכוי להפחתה", הסביר פרופ' גרוס. "יחד עם זאת, בהסתמך על מקרי עבר, הרי שהסיכוי להקלה בעונש גם לא גדול".

לדעת פרופסור גרוס, קצב יגיש ערעור ואף יוכל לבקש מבית המשפט להאריך את דחיית ביצוע העונש מעבר ל-45 יום, עד לתום הדיון בערעור עצמו. היה והערעור לא יתקבל וקצב לא יביע חרטה על מעשי האונס, הוא צפוי לשבת שבע שנים בכלא, ללא ניכוי שליש

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

נשיא בכלא - סיקור מיוחד:

הנאנסת מגיבה: "לא שמחה לאיד"

השופטים: "קצב לא ראוי לרחמי בית המשפט"

פרקליטו של קצב: "זה עונש לכל החברה בישראל"

7 שנות מאסר: גזר הדין המלא של קצב

קצב התפרץ ובכה: "הכל שקר!"

צפו: דחיפות ומהומה מחוץ לביהמ"ש

מילה במילה: גזר הדין המלא

כך נערך השב"ס לקליטת האסיר קצב

התובעת לשעבר של קצב: "שיילך לכלא"

מיוחד: הקלטת השיחה בין קצב לא'

מסיבת העיתונאים הבלתי נשכחת של א': "משה קצב הוא סוטה"

זוכרים? נאום האימים של משה קצב