ההערכה: קצב יקבל לפחות 4 שנות מאסר

המשפטן פרופ' עמנואל גרוס לא רואה שום אפשרות בה ישחרר מחר בית המשפט המחוזי בתל אביב את הנשיא לשעבר משה קצב לחופשי. "כל התנהלותו כאיש ציבור עומדת לעוכריו כנסיבה מחמירה ולא מקלה", הסביר בראיון לערוץ החדשות, "הוא היה צריך לדעת שעליו סומכים וממנו מצפים מנורמות שיהוו דוגמה לאחרים"

דינו של הנשיא לשעבר משה קצב, שהורשע בעבירות אונס ומעשים מגונים בעובדותיו, ייגזר מחר בבוקר. קצב יילך לכלא? ואם כן - לאיזו תקופה? פרופסור עמנואל גרוס מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, ניסה הבוקר להעריך את מצבו של קצב בראיון לערוץ החדשות.

"בשנים האחרונות בתי המשפט גוזרים מאסרים ממושכים במקרי אונס. מה גם שמדי מספר שנים, יש בחוק הוראה של מחוקק על מינימום של עבירה כזו, של רבע מהעונש המקסימלי - 4 שנות מאסר".

"אבל הואיל והעבירות שיוחסו לקצב בוצעו לפני התיקון לחוק, למעשה לא ניתן להפעיל עליו את ההוראה. יחד עם זאת, בית המשפט ייקח על עצמו את החלטת המחוקק. כלומר, ראוי שבעבירות כאלה הספירה תתחיל מ-4 שנים וצפונה. כל עונש מתחת ל-4 שנים, ייראה על פניו לא צודק".

"אני לא רואה שום אפשרות שהוא לא יקבל מאסר בפועל"

"לעניות דעתי, אין סיכוי שקצב ישתחרר לחופשי. כדי שזה יקרה, היה צריך שיבואו בפני בית המשפט סיבות אישיות וחריגות. לא רק שכאלו לא קיימות, במקרה של קצב, ההיפך הוא הנכון. כל התנהלותו כאיש ציבור עומדת לעוכריו כנסיבה מחמירה ולא מקלה. הטענה שעולמו קרס עליו והשמיים נפלו עליו - למעשה זה גורלו של איש ציבור. הוא היה צריך לדעת שעליו סומכים וממנו מצפים מנורמות שיהוו דוגמה לאחרים. ואם הוא נופל, זה ציבורי וסמל המדינה נפגע. ולכן אני לא רואה שום אפשרות שהוא לא יקבל מאסר בפועל".

"הסדר הטיעון בעניינו היה לא מובן ולא אחראי מצידו של מי שייצג את המדינה, היועץ המשפטי לממשלה בזמנו, והבעתי צער על ההסדר. מזל שהנשיא משך את ידו מההסדר הזה. אני בדעה שכשמדובר באנשי ציבור לא צריך להגיע להסדר. אם יש מספיק ראיות, בית המשפט יכריע, ואם אין ראיות, אז לא תהיה הכרעה. אני שמח שההסדר הזה לא קרם עור וגידים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הנשיא אנס - סיקור מיוחד:

"מסמך ההבנות" של קצב ו-א': תתפטרי בכבוד - ותשתקי

המדינה דורשת: מאסר ממושך לקצב

קצב הוקלט: "מי לא נוגע ברגל?"

ליאור קצב: "אחי נשאר לבד"

צפו: מאחורי הקלעים של הכרעת הדין

הכרעת הדין המלאה

העולם בהלם: הנשיא הישראלי אנס

פרקליטי קצב: "המסכן נתן את אמונו בשופטים"