המתקפה בלוב: מלחמה להדחת קדאפי?

כוחות משולבים של ארה"ב, בריטניה, צרפת, איטליה וקנדה תקפו מהאוויר ומהים שורה של מטרות בטריפולי ובמיסרטה, זאת במטרה לשתק את כוחותיו של שליט לוב מועמר קדאפי, וכדי למנוע ממנו לפגוע באזרחים. עם זאת, לא ברור אם מדובר באמת בסיוע לאזרחים בלבד או בניסיון הדחה של הרודן הלובי. אהוד יערי וערד ניר מנסים לברר

האם המתקפה המשולבת של כוחות נאט"ו מהאוויר ומהים היא מהלך להדחת קדאפי מהשלטון או מבצע הומניטרי להצלת האוכלוסייה האזרחית בלוב בלבד? המנדט המוצהר של הכוחות הוא רק לשמר את הסגר האווירי ולמנוע את פגיעת כוחותיו של קדאפי באזרחים חפים מפשע, אבל עדיין עולות התהיות אם לא מדובר בעניין אישי שמוביל נשיא צרפת ניקולא סרקוזי נגד הרודן הלובי.

מהפכה בלוב: כל העדכונים

נראה כי מדובר במהלך לעצירת קדאפי ולהגנת בנגאזי, אך לא מן הנמנע כי הכוונה היא בסופו של דבר גם להסיר את הרודן הלובי מהדרך. לא מדובר במתקפה בסגנון זו שהייתה על מילושביץ' בסרביה או על סדאם חוסין במלחמת המפרץ השנייה, אלא תקיפה יותר מוגבלת ומאופקת שכוללת כוחות צבאיים מועטים יחסית.

בתגובה למתקפה האווירית, עצר קדאפי את פעולותיו הצבאיות נגד אזרחיו, אך במקביל החל במהלך מדאיג אחר - במטרה למנוע את התקיפות מהאוויר, הוא החל למלוא את בסיסי חיל האוויר הלובי באלפי אזרחים עם תינוקות ואמבולנסים.

בחזית המאבק: צרפת ולא ארה"ב

בחזית המאבק הזה מתייצב באופן מפתיע סרקוזי ולא נשיא ארה"ב ברק אובמה. הנשיא האמריקני שירש מקודמו את המלחמה באפגניסטן ובעירק לא רוצה חזית נוספת, הפעם מול לוב. עם זאת, בעלי בריתו הנחושים לפעול גררו אותו לעניין הזה - וסרקוזי, כאמור, בראש.

בעבר נשמעו דיווחים כי קדאפי טען כי הוא תמך במסע הבחירות של סרקוזי בהרבה מאוד כסף, אך כעת נראה כי הנשיא הצרפתי מתחרט על הקשר בין השניים ועל התמונה החמה שלהם לוחצים יד בארמון האליזה. לעת עתה, נראה כי האמריקנים לא תומכים במהלך הצבאי באופן אקטיבי, אלא בתמיכה סביבתית ומודיענית בלבד. עם זאת, נראה כי העיקר עוד לפנינו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק