יש לנו הרבה מה ללמוד מהיפנים

ד"ר אבי שפירא, ראש הוועדה להיערכות לרעידות אדמה בישראל, מתרשם מאופן ההתנהלות ביפן ביממה האחרונה, "מדינה מסודרת ומאוד ערוכה". בישראל, מתברר, 70% מהבניינים בנויים לפי התקן ולכן לדברי ד"ר שפירא, "מצבנו יחסית טוב"

רעידת אדמה חזקה כמו זו שהייתה ביפן, לא תהיה בישראל. רעידות אדמה שמתרחשות בישראל, לפי התנאים הפיזיקליים, לא צפוי שתעבורנה את העוצמה של 7.5 בסולם ריכטר.

בסופו של דבר, זה מתחיל ונגמר בבניינים. המצב בישראל יחסית טוב: 70% מבנייני המגורים במדינה בנויים לפי התקן והמאמצים הגדולים שנעשו בשנים האחרונות לוודא שיש לנו תקן מתאים ונכון לבנייה, והעובדה שבנו הרבה מאוד בניינים לפי התקן, מביאה אותנו למצב שבו גם כאשר תתרחש רעידת אדמה חזקה, רוב רובם של הבניינים במדינת ישראל יתמודדו עם התנודות קרקע שהרעידה תייצר.

יהיה נזק, את חלקם יצטרכו להרוס, אבל בזמן הרעידה הם לא יתמוטטו. זה בדיוק מה שאנחנו רואים ביפן. הנזקים הגדולים שאנחנו רואים נגרמו בעיקר מהצונאמי, ממכת המים שפגעה בבניינים, חלקם הגדול מעץ, והרסה אותם. בנייני האבן עומדים על תילם.

לנסוע ליפן וללמוד

גם הדרמה הגדולה ביותר שאנחנו רואים, הכור הגרעיני, יכלה להיגמר גרוע הרבה יותר. הכור עמד יפה מאוד ברעידת אדמה מאוד מאוד חזקה במרחק של 60 ק"מ בלבד משם.

לזכותם של היפנים ייאמר שיש לנו מה ללמוד מהם כיצד להיערך לרעידות אדמה. חבל מאוד שהאנשים שלנו שמטפלים בנושאי רעידות אדמה לא נמצאים שם עכשיו כדי לראות איך מדינה מאוד מסודרת, מאוד ערוכה, מטפלת בנושא של רעידת אדמה בקנה מידה אדיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

רעידת אדמת ביפן - הסיקור המלא:

רעידת אדמה ביפן - כל העידכונים

צפו: האדמה הרעידה את גורדי השחקים של טוקיו

ממשלת יפן מרגיעה: "הכור לא ניזוק"

מה הסכנות בפיצוץ הכור היפני?

תיעוד: השניות הראשונות של רעידת האדמה

בעקבות רעש האדמה: סכנה לדליפה בכור גרעיני

עדיין לא יצרו קשר: ביפן מחפשים אחר ישראלים

גוגל הקימה שירות לאיתור נעדרים

עדות מיפן: "הבניין כולו רעד"

רעידות האדמה שפקדו את העולם בעשור האחרון


כיצד נוצר צונאמי?

רעידת אדמה בישראל - עניין של זמן

האם הירח גרם לאסון ביפן?

רגע אחרי רגע: תיעוד הצונאמי בתמונות