כך נראתה הפגישה שלי עם קדאפי

ישבנו על רהיטי גינה מפלסטיק שנוקו בקפדנות, עז קטנה אכלה את העשב סביבנו. התנהגותו ונימוסיו של קדאפי גרמו לי לשאול את עצמי: "איך זה יכול להיות שהאיש הזה שומר על השלטון בידיו כבר ארבעה עשורים?". ג'ונתן מן על הראיון שקיים עם קדאפי

מועמר קדאפי. דמות שונה (רויטרס)

שליט לוב מועמר קדאפי הוא מנהיג המדינה הכי מוזר שפגשתי. כששאלתי אותו על הדמוקרטיה, הוא איים לתבוע אותי. "אם אתה או מישהו אחר אומר שלוב היא לא דמוקרטיה, עבורי זהו עלבון", הוא אמר. "אני יכול ללכת לבית המשפט כדי לטהר את העלבון הזה". השיחה המאיימת הזו התנהלה ב-2005 באוהלו של המנהיג הלובי בלב הבירה טריפולי. היה זה חלל אחד גדול שעשוי מבדים צבעוניים במרכזו של מתחם שמור היטב.

ישבנו על רהיטי גינה מפלסטיק שנוקו בקפדנות על ידי אדם במדים שזהו תפקידו, עז קטנה אכלה את העשב סביבנו.התנהגותו המוזרה של קדאפי ידועה בכל העולם, שומרות הראש שלו והרעיון המטורף לביטולה של שוויץ. אני ראיתי רק שומרי ראש די שגרתיים, אבל גם תחת השמירה הרגילה, התנהגותו ונימוסיו של קדאפי גרמו לי לשאול את עצמי: "איך זה יכול להיות שהאיש הזה שומר על השלטון בידיו כבר ארבעה עשורים?".

זה לא נראה שהוא יכול לעמוד בכזו אחריות, הוא נראה מנותק, והעיניים שלו, גם מאחורי משקפי שמש, נראו לא בפוקוס. הוא כל הזמן השתמש במחבט מיוחד כדי להעיף חרקים - שכלל לא היו שם. התשובות שהוא סיפק, בעזרת מתרגם, היו לא מובנות.

שולט בעזרת מזימות - הפרד ושלוט

הסופר קנט טימרמאן, שפגש אותו, אמר לי שמנהיג לוב שומר על כסאו בעזרת מזימותיו. "הוא שחקן מאוד מאוד מיומן", הוא אומר. "הוא מחלק את המדינה, הוא כובש קבוצות קטנות ושומר על הסכסוכים בין השבטים ועד לאחרונה הוא גם חילק חלק מההכנסות העצומות שיש לו ממכירת הנפט, גם לעם".

בארגונים למען זכויות האזרח טוענים שקדאפי הרג, כלא, ונהג לענות את מתנגדיו הפוליטים. היום לוב סוערת, היא במשבר. בעבר, היא הייתה מדינה בתהליך, מדינה קשה שמנסה לייצב את עצמה. היא נאבקה בסנקציות בינלאומיות ולבסוף היא זנחה את התמיכה בטרור הבינלאומי, ויתרה על הנשק שלה להשמדה המונית והעניקה אותו למערב שהבטיח תמיכה כלכלית.

קדאפי אמר לי שהוא כועס בגלל שלוב מעולם לא קיבלה את התמורה שציפה לה - אמריקה הזניחה את ההשקעות שלה במדינה. אולי אמריקה הזניחה את לוב בגלל שבוושינגטון היו עסוקים בניהול המלחמות באפגניסטן ובעירק, אבל זה היה גם בגלל שאף נשיא או פוליטיקאי אמריקני רוצים להתחבר עם האיש שהנשיא רייגן קרא לו "כלב מטורף".

כשחברה כלכלית או מנהיג החל להתעניין בלוב, מועמר קדאפי היה הקלף הפרוע, המשתנה הבלתי צפוי. הוא עדיין כזה...

תכניתו של ג'ונתן מן POLITICAL MAN  משודרת בימי שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN