ארה"ב נוטשת את השלטון במצרים

נשיא מצרים חוסני מובארק מאבד את כל תומכיו, לא רק מבפנים, אלא גם מבחוץ - כך מסביר שגריר ישראל לשעבר פרופ' איתמר רבינוביץ'. הממשל בארה"ב מעודד בגלוי את המפגינים ברחובות. "מדובר במסר ברור לכל האזור כי ארה"ב תתמוך בכל התעוררות דמוקרטית", אומר רבינוביץ' ומזהיר את המדינות השכנות מעתיד דומה

נותר בודד במערכה: על רקע המהומות האלימות במצרים, נראה כי מתרחש תהליך נוסף של מהפכה - הנטישה של ארצות הברית את נשיא מצרים חוסני מובארק והעברת התמיכה להמונים ברחובות, כך מסביר פרופ' איתמר רבינוביץ', שגריר ישראל לשעבר בארצות הברית.

"אין כל דרך אחרת לקרוא את ההצהרות של הנשיא אובמה ושל מזכירת המדינה האמריקנית קלינטון", אומר רבינוביץ', "ויש לזה תמיכה גם בתקשורת האמריקנית". לדברי רבינוביץ', מעט מאוד חולקים על הקו הברור הזה של ארה"ב, ומדובר במסר לכל האזור, כי הממשל האמריקני יעודד כל התעוררות דמוקרטית מצד העם.

"חשוב לראות את התמיכה האמריקנית בהפגנות במצרים באופן שונה ממה שהיה באירן, שם נזהר הנשיא האמריקני אובמה שלא להגיש תמיכה גורפת למורדים נגד משטרו של אחמדינג'אד", מסביר רבינוביץ'. "הסיבה לכך היא פשוטה - במקרה המצרי מדובר בידידים, ולכן ארה"ב מרשה לעצמה להתערב, לעומת המקרה האירני, שם מדובר במדינה אויבת", מוסיף רבינוביץ'.

"מה שקורה עכשיו במצרים עשוי להיות תחנת מעבר למדינות אחרות", מזהיר רבינוביץ' ומוסיף: "אין ספק שהמסר שמגיע בוושינגטון נקלט גם בחלקים אחרים של האזור".

רוצים לקבל עוד עדכונים על ההפיכה במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

מהומות במצרים - סיקור מיוחד:

מיוחד מקהיר: מתכוננים לקראת המשך המחאה

כיצד הפילו את האינטרנט במצרים?

המדריך המלא להפיכה במצרים

אובמה למובארק: "עמוד מאחורי ההבטחות"

מובארק: "אני נשאר, הממשלה מפוטרת"

"מה שקורה במצרים מסוכן לישראל"

צפו: מפת המהומות ברחבי מצרים