אובמה או הו ג'ינטאו: מי חזק יותר?

מנהיג סין הגיע שבוע שעבר לוושינגטון, לא בכדי לעמוד בצילו של אובמה, אלא כשווה - מנהיג בעל עוצמה שווה לנשיא האמריקני. המגזין "פורבס" אומנם הכריז שהו ג'ינטאו הוא האיש החזק בעולם, אבל האם אתם יודעים מה ערך הדירה שלכם ביואן?

ג'ונתן מן, CNN (CNN)

מנהיגי שתי מעצמות העל של המאה ה-21 נפגשו בשבוע שעבר בבית הלבן, כשהנשיא הסיני הו ג'ינטאו עומד כתף אל כתף עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה - כבר לא בצילו של הנשיא האמריקני.

"שיתוף הפעולה שלנו כחברים מבוסס על כבוד הדדי", אמר הו ג'ינטאו. ביקורו הרחב של נשיא סין שנמשך ארבעה ימים בעצם מציין את מעמדה של סין כחברה הפחות בכירה בידידות בין ארה"ב לסין. עכשיו , במובנים רבים - הו ג'ינטאו בעצם חזק יותר מעמיתו האמריקני.

אובמה בצרות, הכלכלה שהוא מנהל צולעת ונלווים עליה נתוני אבטלה מאיימים, הממשל שלו הגיע לשיא בסך החובות הלאומיים של ארה"ב, והתמיכה בו כנשיא בתוך הממשל ובדעת הקהל - דועכת. נראה כי תומכיו בעם האמריקני התפכחו מהאשליות והאופוזיציה הרפובליקנית הולכת ותופסת תאוצה.

על פי סקר שנערך השבוע על ידי ה-CNN ועל ידי מכון גאלופ, 56% מהאמריקנים מאמינים שבמהלך השנתיים הקרובות של הכהונה שלו, השפעת אובמה על האומה האמריקנית תפחת לעומת ההשפעה של אנשי הקונגרס הרפובליקני.

האם אתם יודעים את ערך הדירה שלכם ביואן?  

בניגוד לאובמה, הו ג'ינטאו הוא מנהיג שאין לו אופוזיציה במדינה שלו. הוא מצליח לנווט את הכלכלה המתחזקת של סין - הצמיחה הכלכלית הגדולה והמהירה בהיסטוריה, ובמקביל הוא מלווה לוושינגטון מיליארדי דולרים מהתקציב שלו.

המגזין האמריקני פורבס דירג את הו ג'ינטאו כאיש החזק ביותר בעולם (אובמה הגיע למקום השני) מפני שהוא שולט באופן כמעט דיקטטורי על מיליארד ושלוש מאות מיליון איש, חמישית מאוכלוסיית העולם. שלא כמו מנהגים אחרים בעולם המערבי הו יכול להזיז נהרות, לבנות ערים, לכלוא מתנגדים מבלי שגורמי ציבור או התקשורת "יידחפו את האף" שלהם לענייניו.

אבל ארצות הברית עדיין חופשייה יותר, עשירה יותר ועדיין יש לה יותר השפעה. סביב העולם עדיין משתמשים במטבע האמריקני - בדולר, משתמשים במטוסים מתוצרת אמריקנית וצופים בסרטים שנעשים בהוליווד. האם טסתם לאחרונה במטוס סיני ? האם ראיתם קומדיה סינית טובה ? או שילמתם במטבע הסיני - היואן ?

הו ג'ינטאו וברק אובמה שותפים כרגע להנהגת הכלכלה העולמית. אבל הנשיא האמריקני הוא עדיין הקובע והחזק בנושאים כלכלים וברוב ההיבטים האחרים בגלל הערכים הדמוקרטים של אמריקה, יחסי החוץ השאפתניים של אמריקה, ההשפעה התרבותית של המדינה וההמצאות הטכנולוגיות בארצות הברית.

האתגר של אובמה הוא לנסות ולהשאיר את המצב - כמו שהוא.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

תכניתו של ג'ונתן מן POLITICAL MAN  משודרת בימי שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN