צלה של הרוח: הגרסה לנוער

קרלוס רואיס סאפון, מי שכבש את הקוראים ברחבי העולם עם "צלה של הרוח", מנסה לשחזר את ההצלחה פעם נוספת. אחרי שהתאכזבה מ"משחקו של המלאך", נותנת סיגל ריבה הזדמנות ל"נסיך הערפל"

את "צלה של הרוח" קראתי ביום אחד. בקצת יותר מ-15 שעות ליתר דיוק. התחלתי ברבע לתשע בבוקר וסיימתי קצת אחרי חצות. אין לי מושג מה היה באותו יום בעבודה, אין לי מושג מה אכלתי, עם מי דיברתי ולאן עפו להן 15 שעות.

4 שנים אחרי ו"משחקו של המלאך", הספר השני של קרלוס רואיס סאפון שתורגם לעברית, גרם לי אכזבה קשה. אולי בגלל ההתלהבות מהראשון, אולי סתם לא הייתי במוד הנכון. אולי בגלל שהוא פשוט פחות טוב. כך או אחרת, החלטתי לחכות לספר הבא כדי להחליט אם ההצלחה של הראשון הייתה מקרית או ש"משחקו של המלאך" סתם סבל מהתסמונת הספר השני.

והנה השבוע הגיע "נסיך הערפל". הראשון בטרילוגיית הערפל. כבר שמחתי. אני אוהבת טרילוגיות. כנראה משהו שנידבק אלי מהצבא. רק שהתחלתי לקרוא אותו וקראתי את דבר המחבר בהתחלה הבנתי שמדובר בספר לנוער.

תנו לו צ'אנס, הוא כותב מהלב

קרלוס רואיס סאפון נורא רוצה שנאהב את הספר שלו. הוא מבקש שלא נתייחס אליו כאל ספר נוער למרות שבקטגוריה הזו הוא פורסם, הוא מזכיר לנו כמה אהבנו את "צילה של הרוח" ושוכח מקיומו של הספר האחר והוא מבקש שניתן לו הזדמנות.

אז נתתי. ובגדול נהניתי. נכון שלא שחזרתי את חדוות הקריאה של הספר הראשון, אך גם לא התאכזבתי כמו מהספר השני. הכתיבה שלו מצוינת כי קרלוס רואיס סאפון יודע לכתוב. יש מכשפים, יש מסתורין, יש תעלומה ורוחות רפאים - כמו שאני אוהבת. אבל הוא סובל מחורים בעלילה שלא מתאחים גם כשהספר מסכם עצמו לקראת הסוף.

משפחת קרבר עוזבת את העיר ועוברת אל עיירת חוף בגלל רוחות המלחמה המאיימות. האב - שען במקצועו מתכנן לפתוח בית מלאכה במקום. שלושת הילדים - אליסיה, מקס ואירינה, מתחילים להתאקלם בעיירה. רולנד, נער מקומי מכיר למקס את האזור ומתאהב באחות הגדולה - אליסיה.

רולנד גר עם סבו במגדלור. סביבו נרקמת עלילת מתח שנפתרת חלקית רק בסוף הספר. בינתיים לא ברור מה תפקידו של השעון - "מכונת הזמן" שמקס קיבל מאביו. מיהו החתול המפחיד שהמשפחה אימצה ומה מניע את הנבל בסיפור. כנראה נצטרך לחכות שוב לספר הבא.

ואז גיליתי שסדר כתיבת הספרים ופרסומם הוא לא הסדר בו תורגמו לעברית. "נסיך הערפל" הוא הספר הראשון שנכתב. רק כש"צילה של הרוח" הפך לרב מכר חזרו המעריצים לקרוא את הראשון. אז בעצם אין כאן שום תסמונת הספר השני.... מאכזב.

אז אהבתי? כן, במידה. למי הספר מיועד? אין מה לעשות, לדעתי רק לבני נוער. האם בכל זאת אני מחכה לספר ההמשך בטרילוגיה? בהחלט.

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל- sigalr@news2.co.il