לראשונה: מהפכה עממית בעולם הערבי

מנהיגי המדינות השכנות צופים בחשש לעבר ההפיכה בטוניסיה: בפעם הראשונה יוצא מעמד הביניים לרחוב ומצליח להפיל את השלטון. התושבים מוחים על גל התייקרויות, אך בעיקר על האבטלה הגואה ועל השחיתות השלטונית. הנשיא החליט לא לחכות ונמלט מהמדינה יחד עם אשתו - במדינות השכנות יש מי שלומדים מהמאבק הזה

בפעם הראשונה בעולם הערבי תושבים משכבות הביניים יוצאים לרחובות ומפגינים נגד השלטון באופן כזה שמביא להפלתו. חשוב לציין שלא מדובר באספסוף, אלא באנשים אמידים ובסטודנטים, שהחליטו לא לשתוק נוכח המצב הקשה במדינה. עבור המפגינים, מדובר בהישג גדול: נשיא טוניסיה זינא אל אבידינא בן עלי נמלט מהמדינה והודיע על פיזור הממשלה.

הפגנות הרחוב בטוניסיה מעבירות צמרמורת בגופם של אלו המנהיגים הערביים ברחבי העולם, גם בקרב המנהיגים הסמוכים לנו בירדן ובמצרים. אותם מפגינים מוחים נגד גל ההתייקרויות, אך עיקר המחאה שלהם נובע מהאבטלה הגבוהה ומהשחיתות השלטונית של משפחת הנשיא. מעבר לטענות כלפי הנשיא בן עלי , נשמעת מחאה על ההתנהלות הלקויה של אשת הנשיא, לילה, שהייתה בעבר שותפה של סוהא ערפאת, אשתו של יו"ר הרשות הפלסטינית לשעבר יאסר ערפאת.

בלית ברירה הנשיא העביר את השלטון לצבא, אחרי שרמטכ"ל הצבא נתן הוראה לחייליו לא לירות במפגינים. הנשיא נאלץ להיכנע ובפעם הראשונה רואים את ניצחון התושבים. עוד מוקדם לומר לאן יתפתח המצב במדינה, אך יש מי שילמדו מזה במדינות השכנות. 

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד בנושא:

הפיכה בטוניסיה: הנשיא נמלט מהמדינה

מהומות אלימות באלג'יר ובטוניסיה