ג'ונתן מן: נפתח הקרב על כלכלת ארצות הברית

הנבחרים החדשים מהמפלגה הרפובליקנית יוצאים השבוע לדרך בוושינגטון ועל כתפיהם המחוייבות להבטחות הקמפיין. הרפובליקנים הבטיחו לנסות לבלום את הרפורמות שאובמה מתכנן למערכת הבריאות האמריקנית. במפלגה הרפובליקנית מאמינים שבלימת מדיניות הבזבוזים של הנשיא אובמה היא קרב על כלכלתה של ארה"ב ושל השווקים בכל העולם

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

וושינגטון יצאה השבוע למלחמה. מחוקקים שנבחרו בחודש נובמבר האחרון נכנסו לקונגרס ובבית הנבחרים יש רוב רפובליקני חדש. הבית יוצא מיד למערכה מול ההישגים הנשיא אובמה - השינויים במערכת הבריאות האמריקנית.

"אני ועוד מחוקקים חדשים רבים אחרים נבחרנו כדי לבלום את ה-'OBAMACARE'", אמר חבר הקונגרס הרפובליקני ג'ו וואלש. "החבר'ה באזור הבחירה שלי אומרים לי כל הזמן שהם לא רוצים לראות את השינויים האלה יוצאים לפועל", הוא מוסיף.

במערכת הבריאות החדשה שמתכנן אובמה, כמעט ולא יהיה אמריקני שלא יחזיק ביטוח בריאות. הרפובליקנים רואים בתכנית זו מעמסה יקרה על גבה של האומה, אבל הקרב הזה לא יהיה קרב דמים. למרות שהרפובליקנים שולטים בבית הנבחרים, הסנאט והבית הלבן עדיין בידי המפלגה הדמוקרטית ואין שום חוק שיכול לעבור בלי האישור של המוסדות האלה.

אובמה סבור שחברי הבית מנסים להרשים את שולחיהם, את הגופים שהריצו אותם לתפקיד אבל משוכנע שבסופו של דבר, הם יזנחו את המאבק נגד התכנית. "אני חושב שאנחנו עומדים לראות הרבה מאוד פוליטיקה", אומר אובמה ומוסיף: "זה מה שעושים בוושינגטון".

עניין של זמן, לא רק של פוליטיקה  

האם יהיה שינוי במדיניות הכלכלית? (רויטרס)
אבל לרפובליקנים יש דרכים נוספות להתנגד ולעצבן את הממשל הקיים. במהלך השבוע הקרוב, הם מתכננים לחקור ולבחון את מכונת החקיקה האמריקנית ולהתנגח מבפנים בהליכי החקיקה כשהם מנצלים את הכוח שקיבלו בהמלך הבחירות האחרונות.

אחת הוועדות של הבית כבר הכריזה על תכנית לשימוע פומבי על לא פחות משש סוגיות שונות. איש עדיין לא יודע כמה וועדות אחרות ינסו גם הן לקדם את ענייניהן.

אך שדה הקרב המרכזי יתנהל בהצבעה שתכריע אם הממשל האמריקני יכול להמשיך וללוות כספים שיוסיפו ויחרגו מתקרת החוב שנקבעה. הקונגרס אישר הלוואות בסכום כולל של 14.3 טריליון דולר . כבר עכשיו החוב הלאומי מתקרב ל-14 טריליון דולר ובחודשים הקרובים הוא ממשיך לעלות. רפובליקנים שרוצים לכווץ את הממשל ולצמצם את ההוצאות טוענים שהם עומדים להצביע נגד המשך מדיניות ההלוואות.

כלכלנים בכירים במנהלות מזהירים ואומרים שהמשך מדיניות ההלוואות מרוקנות את האוצר האמריקני, וכי תהיה לזה השפעה על השוק הכלכלי בכל העולם. הרפובליקנים והדמוקרטים יכולים להימנע מהקרבות הפוליטים אם הם רוצים, אבל ההשלכות לעתיד מסוכנות, זה נראה כאילו יש באופק מלחמה - והירי עומד להתחיל.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

תכניתו של ג'ונתן מן - POLITICAL MAN  משודרת בימי שישי ב20:30 ובשבת ב 22:00 ברשת CNN