העונש המקסימלי: 16 שנות מאסר בפועל

כתב האישום החמור ביותר שהוגש נגד איש ציבור במדינת ישראל הסתיים בהרשעה מהדהדת בשתי עבירות אינוס. פרופ' סוזי נבות ועו"ד מרים רוזנטל מסבירות כי עדיין מוקדם לדעת מה תבקש הפרקליטות, אך לא ניתן יהיה לסיים תיק כזה ללא תקופת מאסר. ראשית ייקבע נושא הקלון, ואז יתנהל המאבק על חומרת העונש

במשך שנה ושבעה חודשים התנהל מאחורי דלתות סגורות אחד המשפטים הכי מסקרנים שידענו. הבוקר הסתיימה הפרשה שכללה את כתב האישום החמור ביותר שהוגש במדינה נגד איש ציבור, בהרשעה בשתי עבירות של אונס ובשורת עבירות מין נוספות.

הרכב השופטים קבע פה אחד שנשיא המדינה לשעבר אשם. חוק העונשין קבע עונש של עד 16 שנות מאסר בפועל על הרשעה בעבירה של אינוס. "עדיין מוקדם לדעת מה תבקש הפרקליטות, אך לא ניתן יהיה לסיים תיק כזה ללא תקופת מאסר", מסבירה פרופסור סוזי נבות, מומחית למשפט חוקתי. 

אחרי הקלון: מאבק על חומרת העונש

לדברי פרופ' נבות, השאלה הראשונה שמתעוררת בפרשה הזו היא נושא הקלון שנלווה לעבירה. "במקרה של קצב, ברור שיש כאן עבירת קלון שנגזרת מתפקידו הציבורי כנשיא המדינה לשעבר, אך בית המשפט יצטרך לומר זאת באופן ברור, משום שיש לכך השלכות על הזכויות הנלוות כמו הוצאות לשכה ורכב וכיוצא באלה, ויש להרשעה הזו משמעות מיידית מבחינתו. בשלב השני יחל המאבק על גזר הדין ועל חומרת הדין".

"אין ספק שהתביעה תדרוש עונש מאסר ממושך בפועל", מסבירה עורכת הדין מרים רוזנטל, פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר . "לא בטוח שהפרקליטות תנקוב במספר שנים מדויק, אבל אין ספק שהתיק הזה לא יכול להסתיים בלי עונש מאסר בפועל. במקרה הזה בית המשפט לא צריך לקבוע כיוון שיש עונש קבוע בחוק".

לדבריה, בשונה מהמקרה של חיים רמון, שבו העבירה הייתה יחסית מינורית במדרג עבירות המין והיו טענות כלפי התנהלות התביעה, התמונה שונה לגמרי. "זה לא המקרה, ומסתמן שייגזר עונש מאסר בפועל".

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק שלכם כשייגזר דינו של קצב? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

הנשיא אנס - סיקור מיוחד:

התובעת במשפט: "זה לא יום שמח"

משפחת קצב: "נמשיך להילחם"

הפגנות נגד קצב מחוץ לבית המשפט

א' מבית הנשיא: "מאושרת מההחלטה"

כתב אישום: מדינת ישראל נגד משה קצב

קצב בנאום: "האמינו לי - תפרו לי תיק"

צפו במהומה במהלך נאומו של קצב

סוקניק על קצב: נאום האימים II

מסיבת העיתונאים הבלתי נשכחת: "משה קצב הוא סוטה" 

נאום האימים: קצב נגד ערוץ 2

הווידאופדיה: משה קצב