פרשנות: טעות חייו - הוויתור על עסקת הטיעון

ביוני 2007 חתם הנשיא לשעבר על הסדר טיעון, במסגרתו אמור היה להיות מואשם בעבירות קלות שעונש מאסר על תנאי בצידן. כתב אישום הוגש נגד קצב, אך בדיון הראשון בבית המשפט בירושלים הוא חזר בו. בסופו של דבר הוגש נגדו כתב אישום חמור, שבסופו הורשע היום בשתי עבירות אינוס

היום קבעו שלושת שופטי בית המשפט המחוזי שנשיא המדינה לשעבר משה קצב אשם בשני מעשי אינוס ובשורה של עבירות מין. בכך באה לסיומה הפרשה הדרמטית בהכרעה חמורה, שיכולה הייתה להיגמר בעסקת טעון מקלה. קצב בחר לוותר על העסקה ולהילחם על חפותו - החלטה שהתבררה כטעות חמורה מבחינתו של קצב.

חוויה כזו טרם הזדמנה לשופטים: סמל המדינה מעליהם והנשיא - המסמל את המדינה - כנאשם לפניהם. תיק קצב מכיל תרשים זרימה מסחרר, שהחל בדברים שאמר מני מזוז במחודש מאי 2007: "פגשנו נשיא והסתבר שיש לנו אדם שלאורך שנים התנהג התנהגות של עבריינות מין סדרתית". הדברים באו לידי ביטוי בטיוטת כתב אישום שייחסה לקצב שני מעשי אונס.

בהמשך התגבשה עסקת טיעון רכה, סלחנית וידידותית לנאשם. עסקת הטיעון הגיעה לדיון בכיכר העיר, ורק אחר כך לדיון בבג"ץ. הפרקליטות נאלצה להודיע שהיא טיפסה על עץ גבוה מדי. "ואם מישהו אמר שההר הוליד עכבר, אני לא מכיר עכברים כל כך גדולים", אמר מזוז בנאומו זמן קצר לאחר מכן.

לנשיא לשעבר כבר הייתה בכיס עסקת טיעון חתומה. אם הוא היה מסכים לה שבנת 2007, ייתכן שהיום הוא כבר היה שר מטעם הליכוד בממשלת ישראל. עורכי דינו של קצב הצליחו להשיג עבורו עסקה חלומית, אך לא הצליחו לכפות אותו עליו. הוא ויתר על עסקת טיעון שהייתה מרשיעה אותו בעבירות קלות ומבטיחה לו מאסר על תנאי בצדה, ובחר להילחם על חפותו "עד טיפת דמו האחרונה", כפי שאמר בנאומו המפורסם.

המהלך הזה עלה לו ביוקר: הפרשה החמורה ביותר של איש ציבור במדינת ישראל, הגיעה לשיאה הדרמטי כשבית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע את נשיא המדינה משה קצב בעבירות אינוס וביצוע מעשים מגונים בעובדות הכפופות לו.

הנשיא אנס - סיקור מיוחד:

פרקליטי קצב: "המסכן נתן את אמונו בשופטים"

הכרעת הדין המלאה

העולם בהלם: הנשיא הישראלי אנס

הנשיא לשעבר קצב הורשע באונס ועבירות מין

התובעת במשפט: "זה לא יום שמח"

משפחת קצב: "נמשיך להילחם"

הפגנות נגד קצב מחוץ לבית המשפט

א' ממשרד התיירות: "מאושרת מההחלטה"

העונש המקסימלי: 16 שנות מאסר בפועל 

כתב האישום: מדינת ישראל נגד משה קצב

קצב בנאום: "האמינו לי - תפרו לי תיק"

צפו במהומה במהלך נאומו של קצב

סוקניק על קצב: נאום האימים II

מסיבת העיתונאים הבלתי נשכחת: "משה קצב הוא סוטה" 

נאום האימים: קצב נגד ערוץ 2

הווידאופדיה: משה קצב