איך קובעים "מוות מוחי"?

ועדה של שני רופאים מומחים קבעה בדיוק ב-13:15 בצהריים כי כדורגלן העבר אב כהן מת "מוות מוחי נשימתי". מה זה בעצם אומר? איך קובעים? ומה קורה בהמשך? כל ההסברים בפנים

ההגדרה של מוות מוחי זו הגדרה שאינה רק רפואית אלא רפואית משפטית, המוגדרת על פי חוק. היא מתארת מצב בו אדם חסר הכרה באופן מוחלט - ואינו יכול לנשום באופן ספונטני.

כל מדינה מגדירה בעצמה בחוק כיצד קובעים כמוות מוחי. בישראל, היעדר כל פעילות של המוח הגדול וגזע המוח והיעדר בלתי הפיך של כל פעילות חשמלית או קלינית, למעשה - מוות של גזע המוח הוא מוות קליני.

אז למה קוראים לזה מוות מוחי ולא מוות? אם מנשימים את האדם, אז הלב ממשיך לפעום ובעצם ניתן להחזיק את האדם בחיים, למרות שהמוח שלו מת. מהסיטואציה הזו, בה המוח מת, אך האדם מונשם, נובעות הדילמות המוסריות המוכרות לנו. במצב של מוות מוחי אין הכרה כמו בתרדמת.

מה קובע מוות מוחי?

איך קובעים מוות מוחי? ועדה של רופאים עושה את כל הבדיקות והמבחנים הקליניים הדרושים, ביניהם: האישונים רחבים ואינם מגיבים לאור, וגם - מנתקים את החולה ממכונת ההנשמה ובודקים אם הוא חוזר לנשימה ספונטנית.

מבחנים נוספים, בעזרת מכשירים, הם בדיקת אא"ג, שבוחנת את הגלים החשמליים של המוח. את הבדיקה הזו מבצעים בדרך כלל רופאים נוירולוגיים.

המשמעות העיקרית: ניתן להשתמש באיברים להשתלה

המשמעות העיקרית של מוות מוחי היא בעיקר בתחום ההשתלות. בחוק שנקבע בשנת 2008 , במקביל לחוק השתלת איברים, ניתן לקחת את איבריו של אדם המוגדר ב"מוות מוחי" להשתלה. אסור שהרופאים המוסמכים שחותמים על המוות המוחי יהיו קשורים להשתלת איברים או לטיפול בחולה, כדי שלא יהיה חשש לניגוד אינטרסים.

לאחר סיכום עם המשפחה, מחליטים מתי לנתק את האדם מהמכשירים. ברגע שאין נשימה, הלב מפסיק לפעול ואז מתלווה לכך המוות של הגוף.

ישנו סעיף בחוק, סעיף 8 ד', הקובע כי גם אם הוכרז על מוות מוחי לפי כל הקריטריונים, אך הדבר עומד בניגוד לדת או להשקפת העולם של המטופל, לא מנתקים אותו מהמכונות. שולחים את האדם לטיפול תומך נשימתי וממשיכים לתת לו מים ומזון, עד שהלב מפסיק לפעום. ההליך יכול להימשך שבועות ואף חודשים.

מבית החולים איכילוב נמסר כי כעת עומדות בפני משפחת כהן מספר אפשרויות: תרומת איברים להצלת חיים, ניתוק ממכשירי ההנשמה והפסקת טיפול רפואי, פרט לטיפול התומך ישירות בטיפול הנשימתי וזאת עד להפסקת פעולת הלב.

פרופסור ירון בר דיין הוא רופא מומחה ברפואה פנימית ומרצה בתחום מדיניות הבריאות 

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

התאונה של אבי כהן - סיקור מיוחד:

תמיר כהן הודיע בדמעות: "אבא נפטר"

הנהג בשימוע: "כהן איבד שליטה על הקטנוע"

הרב הציע: להוסיף את השם "חיים" לכהן

נשלל רשיונו של הנהג שפגע באבי כהן

הנהג המעורב בתאונה: "קשה לי"

איציק זוהר: "לא מסוגל לראות את אבי במצב הזה"