חוזרים להרפתקה עם משפחת המומינים

ה"מומינים" שלי חזרו אלי בתרגום חדש וקצת יותר נועזים – אבל הם סוף סוף כאן. אז עכשיו אתם יכולים להבין כמה שמחתי כשפתחתי בתחילת השבוע את המעטפה וממנה בצבצה שמש, שני עננים, פרפר אדום ומומינטרול! תרגום חדש ונפלא של דנה כספי למשפחה הכי מקסימה שאני מכירה. אם אין לכם אותו - רוצו לקנות

משפחת המומינים. לכל אחד, בכל גיל (חדשות 2)

"בוקר אפור אחד ירד השלג הראשון בעמק מומין. הוא בא בגניבה סמיך ושקט, ותוך כמה שעות היה הכל לבן. מומינטרול עמד על מדרגות הבית, התבונן בעמק המתכסה בסדין החורף שלו וחשב בשלווה: 'הלילה נשכב לישון את שנת החורף'".

תענוג צרוף. ה"מומינים" שלי חזרו אלי - בתרגום חדש וקצת יותר נועזים - אבל הם סוף סוף כאן. פעם, לפני המון שנים, השאלתי את "עמק החיות המוזרות" לאחיינית האהובה שלי. מומינטרולית אמיתית. אבל אצלם בבית כמו משולש ברמודה - ספרים לא חוזרים! כמובן שמדי פעם כשהזכרתי את הספרים האבודים, מלמלה הקטנה שאין בעיה, היא תחזיר לי אותם. מאז עברו שנים, הקטנה כבר לומדת רפואה וספרי המומינים איתה!

אז עכשיו אתם יכולים להבין כמה שמחתי כשפתחתי בתחילת השבוע את המעטפה וממנה בצבצה שמש, שני עננים, פרפר אדום ומומינטרול! תרגום חדש (ונפלא! אבל לזה נגיע אחר כך) של דנה כספי למשפחה הכי מקסימה שאני מכירה. ולמי שלא יודע מה זה מומין (יש כאלה?!) אתן למומינאמא להסביר:

"המומינים הם טרולים קטנים וביישניים. המון המון מומינים גרים ביערות של פינלנד. הטרולים הרגילים יוצאים בעיקר בלילות; אבל אנחנו אוהבים דווקא את אור השמש. כשרק מגיע החורף לעמק מומין, אנחנו נכנסים למיטות וישנים כל החורף עד האביב..."

מומלץ לכל אחד, בכל גיל

התחלתי לקרוא ומיד נזכרתי בהכל - במגבעת המכשף שהפכה קליפות ביצים לעננים ואחר כך עשתה המון בלאגנים... באי השמנטפים ובנערת הסנורק שאיבדה את שערה. כל חברי התקבצו מיערות פינלנד וביקרו בסלון הפרטי שלי בגבעתיים. איזה כיף!

ולגבי התרגום החדש - דנה כספי עשתה עבודה נפלאה ובמיוחד אני מודה לה על ששימרה את השפה הגבוהה ולא נכנעה לשפה עממית שאולי הייתה מתחבבת ביתר קלות על הילדים. אבל בכל זאת אני מעדיפה את השמנטפים על הסמרמרים. אין לי בעיה עם הנברן החדש אבל אל תגעו לי בנערת הסנורק!

ספר מומלץ לכל אחד בכל גיל. אם אין לכם אותו בבית - רוצו לקנות. אם התלהבתם אתם יכולים לחפש בפייסבוק את דף המעריצים. ואם אתם מחפשים יעד חדש לטיולים בחו"ל, תבדקו את פארק המומינים בדרום מערב פינלנד: http://www.muumimaailma.fi/in_english

והערה אישית לסיום: ענברי, את כבר לא צריכה להחזיר לי את הספרים.

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל- sigalr@news2.co.il