סוף לרפורמה בבריאות - וסוף לאובמה?

הרפורמה במערכת הבריאות של ארה"ב, התכנית השאפתנית ביותר של הנשיא אובמה, עושה את צעדי החקיקה הראשונים שלה וכבר עכשיו , מול קונגרס רפובליקני ובתי המשפט, היא נתקלת בקשיי המראה

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

יוזמת הדגל של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, הנושא הכי שאפתני שלו, עומד כעת מול שני סוגים של בעיות: שני בתי הקונגרס ועכשיו, גם בתי המשפט מאיימים על הרפורמות שמתכנן אובמה במערכת הבריאות.

שופט במדינת וירג'יניה פסק השבוע שהתכנית של הנשיא, שתכריח את הציבור האמריקני לרכוש ביטוחי בריאות, עומדת בניגוד לחוקה האמריקנית. בתי משפט נוספים ברחבי אמריקה החלו לדון בנושא ומי שייאלץ להכריע בשאלה בסופו של דבר, יהיה בית המשפט העליון.

התהליך עשוי להמשך שנתיים, אבל התכנית עצמה סופגת מהלומה מיידית. הבחירות לקונגרס בחודש שעבר שינו את יחסי הכוחות בוושינגטון; הרפובליקנים שיתפסו את מקומם בחודש ינואר, כבר אומרים שהם ינסו לעצור את התכנית.

קונגרס רפובליקני יכול פשוט לבלום את התכנית  

הרפובליקנים יכולים פשוט להצביע - ולעצור את המימון. על פי החוקה האמריקנית, הפסקת מימון על ידי הקונגרס יכולה לעצור את החקיקה. הנשיא לא יכול לעשות דבר כדי לגבות את המימון.

התכנית העצומה הזו נמצאת כעת בצעדיה הראשונים. נותר זמן רב לפני שהרפורמות ייושמו, ובין בתי המשפט לבין הקונגרס, זה מותיר זמן רב לשיבושים ולתקלות עבור הנשיא אובמה.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Man, משודרת בימי שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN 

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק