ארה"ב מציגה: פורנו בנמל התעופה

ארצות הברית מנהלת מלחמה בטרור, ולצערם של הנוסעים בנמלי התעופה היא לא מתרכזת רק למבצעים במערות טורה בורה, היא מגיעה גם לרגעים המביכים של מישוש איברי מין בשדות התעופה ברחבי היבשת

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

אמריקה מרגישה שאנשים לובשי מדים פולשים לפרטיות שלה במשימה שקיבלה את השם "הפשטה וחפינה". כך מגדירים בארה"ב את הבדיקות הביטחוניות בנמלי התעופה, בדיקות שקיבלו ביקורת כמעט מכל גוף ציבורי ומרוב הפוליטיקאים.

"הם רוצים לצלם תמונות שלנו ולשים את הידיים בתוך המכנסיים שלנו", אומר חבר הקונגרס הרפובליקני רון פול,"אם נסבול את זה, משהו לא בסדר אתנו". כך, בנוסף לאבטחה שלה כבר הורגלו הנוסעים, רבים צריכים עכשיו לחשוף את גופם למערכת שמציגה את דמויותיהם בלי בגדים. במידה ויסרבו, הם יעברו בדיקה בלבוש מלא, אבל בדיקה עם חיפוש חודרני פיזי - מכאן החרוז בנוגע לחפינה.

רשות האבטחה בנמלי התעופה שבארה"ב מעוניינת לחסוך בסופו של דבר את הצורך במישוש הנוסעים, אבל עכשיו, מפעילי הגלאים צריכים לפעמים להעביר את ידיהם על איברים על ומסביב לשדיים, על המפשעה ועל איברי המין - לא נעים.

לא צריך להסביר מדוע הבדיקות האלה מושכות תשומת לב...

אנשים שנוסעים סביב העולם מכירים את הנהלים, אבל בארה"ב, הטכניקה הוצגה לקהל הרחב לראשונה - לפני חודש, אף אחד לא טרח להסביר לקהל את הצורך במערכת החדשה.

אולי ניתן למצוא אירוניה כשחושבים על כך שהמדינה שיוצאת למלחמה בטרור סביב העולם עם המוני נפגעים, מתרכזת עכשיו בכמה רגעים מביכים בשדות התעופה. אבל אי אפשר לצחוק על התלונות כלפי עובדי נמלי התעופה שעושים שימוש לא ראוי במכונות החדשות.

הנוסע ארין צ'ייס הפכה את הבדיקה שעברה לתלונה על חדירה לפרטיות והטרדה מינית "היא נגעה בי לכל אורכן של רגלי, היא נגעה באיברי האינטימיים, חדרה לאיברי ונגעה באברי המין, בשני הצדדים".

טום סאוור שהתגבר על מחלת הסרטן אמר שעובד הביטחון של שדות התעופה פוצץ שק מיוחד שנועד לצבירת השתן "כשהוא סיים לבדוק אותי, היה לי כתם של שתן על המכנסיים בגודל של פנקייק קטן. השתן זרם כל הזמן לתחתונים שלי, לרגליים ולמכנסיים".

"אל תגעו לי בג'אנק"

סיפורי הזוועה הפכו לאגדות שממהרות לעבור מאוזן לאוזן, לבלוגים ולאתרי האינטרנט. אחד הנוסעים צעק על איש אבטחה - "אל תיגע לי בג'אנק". המילים הללו הפכו למשפט שמופיע על חולצות ועל שלטים של מפגינים, בשירים וכמשפט מחץ בהופעות קומיות.

כך למשל נוסעת נוספת שנסעה מלוס אנג'לס לבשה מעיל ורק ביקיני מתחת, היא אמרה שכך היא תחסוך לעצמה בדיקה גופנית ותחסוך זמן.

גם הנשיא אובמה נפל לדרמה, אולי נדחף, כשהיה בדרכו לפורטוגל. "אחד הדברים הכי מתסכלים במלחמה הזו שאנו מנהלים נגד הטרור, היא יצירת מערכת האבטחה סביבנו שיוצרת חוסר נוחות לכולנו."

אבל בנקודה הזו, מומחי אבטחת נמלי התעופה בעצת המומחים הלאומיים טוענים שאלו הכלים האפקטיביים היחידים למשימה.

אמריקה מתרגלת למציאות של המאה ה 21

היו תכניות לצאת ולהפגין, אבל התכנית לא מומשה. למעשה בסקר שנערך על ידי מכון גאלופ, נמצא שרוב האמריקנים מוכנים לוותר על הפרטיות שלהם כדי למנוע פיגועי טרור, הבעיה תמונה בטכניקה. 57% טוענים שלא אכפת להם לעבור בדיקה גופנית, אבל אותו מספר הנשאלים אמרו שהטכניקה החדשה - מפריעה להם.

מחוקקים מהמפלגה הרפובליקנית מאיימים בחקיקה שתוציא את הבדיקות מהחוק, פעיליה הימניים של הארגון למען זכויות וחירויות האזרח האמריקני אוספים תלונות של נוסעים ומעבירים אותם לטיפול הממשל.

אבל נמלי התעופה בכל רחבי היבשת - עמוסים, הנוסעים נראים כועסים ומוטרדים , כמו תמיד, כמו שהם היו מתחילת במאה ה21, איש לא באמת נהנה מהנהלים בנמלי התעופה, אבל למען מניעת הטרור רוב האמריקנים מבינים שזו רעה הכרחית לביטחונם