כיצד ישרוד אובמה לאחר ההפסד?

לאחר שספג מפלה בבחירות אמצע הקדנציה מתעורר נשיא ארצות הברית למציאות חדשה. הרפובליקנים שזכו לרוב בבית הנבחרים ינסו כעת לטרפד בכל מחיר את מהלכיו של אובמה ויקשו באישור התקציב. למרות זאת לא צפוי שינוי במדיניות החוץ

הנשיא אובמה והמפלגה הדמוקרטית יצאו לפני שנתיים לדרך מלאי תקווה לשינוי, אך כעת יאלצו להתמודד גם עם צרות מבית לאחר מפלתם בבחירות האחרונות.

במהלך השנתיים האחרונות אובמה, ננסי פלוסי וחבריהם בבית הלבן הצליחו להניע תהליכים רבי משמעות, בניהם תכנית ההבראה הכלכלית והרפורמות במערכת הבריאות. אבל הבוחרים האמריקנים טוענים ברחוב ובקלפי, בבחירות אמצע הכהונה - שהדמוקרטים לא התרכזו בנושאים או בפתרונות הנכונים.

הבוחרים מעדיפים להציב עכשיו על גבעת הקפיטול את יריביו הפוליטיים של אובמה, נציגי המפלגה הרפובליקנית, שיעשו את כל מה שניתן כדי לעצור את יוזמות הנשיא. ג'ו ביינר, מנהיג הרפובליקנים התעקש כי ההבטחות של אובמה לגבי שינוי עולמי לא קוימו כלל בארצות הברית.

לאחר הבחירות, המחוקקים יתחילו לפעול לבלימת היוזמות של הנשיא. הם צפויים למנוע העברת תקציבים לתכנית ההבראה הכלכלית ויעצרו את השינויים הכלכליים, שהם הקיצונים ביותר שידעה ארצות הברית מאז השפל הגדול.

מדיניות החוץ לא תשתנה

על פי התכנית של אובמה, התקציב יוכפל ליותר משני מיליארד דולר עד לשנת 2015, כדי לחזק את המוסדות הממשלתיים. אך כעת, שהתקציב צריך לעבור את אישור של הקונגרס תהיה לאובמה בעיה.

הנשיא האמריקני יאלץ לעבוד עכשיו קשה יותר כדי ליישם את תכנית ההבראה שלו, אבל זה לא הקרב היחיד. הממשל הדמוקרטי ניסה לקצץ וכמעט להעלים את המיסים של משפחות עניות על חשבון העשירון העליון, עכשיו צפוי הקונגרס לעמוד בדרכו.

גם תכנית הרפורמות במערכת הבריאות עשויה להיתקל בבעיה דומה, הקונגרס עשוי לעצור את התקציבים, אך הסנאט יכול לבלום את החקיקה.  מדיניות החוץ האמריקנית לא אמורה להשתנות והדמוקרטים לא יוותרו בקלות על ההישגים, אבל בשנה הקרובה, אין ספק ששכניו של אובמה מגבעת הקפיטול יהפכו לאופוזיציה שכמותה, הוא עוד לא הכיר.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק