אובמה תומך בהומואים בצבא - ומתנגד

הנשיא אובמה במלכוד: שופט פסל את מדיניות הצבא בנוגע למניעת שירותם של חברי הקהילה ה"גאה". עד היום הצבא לא שאל והחיילים לא סיפרו. כשסיפרו - נאלצו לוותר על קריירה צבאית. לכאורה מדובר בצעד חיובי עבור אובמה שתמך בנושא לפני בחירתו – אז מדוע הוא פועל לעכב את ביצועו?

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

נשיא ארצות ברק אובמה התנהל השבוע לא רק סביב מה שרבים מתומכיו רואים כאבן דרך בהיסטורית קידום זכויות האזרח, בשבוע האחרון הוא מצא עצמו לוחם נגד הזכויות האלה. בחודש שעבר, דחה שופט במדינה את המדיניות המכונה "אל תשאל ואל תספר", לפיה הצבא האמריקני מאלץ את אנשי הקהילה הגאה להחביא את העדפותיהם המיניות או להתמודד עם הדחה.

כתוצאה מהפסיקה, הפנטגון הודיע לראשונה למתגייסים, שהוא מוכן לקבל לשורותיו הומוסקסואלים ולסביות. אובמה הבטיח לסייע בסיום המדיניות הפוגענית וניתן היה לצפות שיקדם בברכה את החקיקה.

מה לא באמת מספרים בוושינגטון?

אבל בניגוד לציפיות, הבית הלבן הודיע שזוהי סמכותו של הקונגרס לטפל בנושא, ושם צריך גם לאשר את החוק. "לא הנשיא ולא בית המשפט מוסמכים לטפל בסוגיה הזו, רק הקונגרס", אמרו בבית הלבן.

הקונגרס מצדו לא ממהר. למרבה האירוניה, השופט שפסל את המדיניות שבר באחת את המחסום העתיק בנושא, והנשיא - שנחוש דווקא לקדם את הנושא - פנה לבית המשפט העליון בבקשה לדחות את פסיקת השופט הזוטר, ולהעביר את הפסיקה בנושא לקונגרס.

הקרב עובר השבוע לבית המשפט העליון והממשל מצפה שהשופטים יחזירו, באופן זמני לפחות, את המדיניות הקודמת. יש שיראו בכך התנהלות מוזרה של אובמה, אבל עבורו - הוא נלחם במדיניות בה הוא תומך שגם תומכת בהבטחות שפיזר, רק בגלל שנוצרה על ידי שופט מבלי שהיה מעורב במהלך. 

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Man, משודרת בימי שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN