ביקורת ספר: הערפדים - מימי קדם ועד ימינו

הם מלווים אותנו לכל מקום אשר נלך, בטח כאשר מדובר בספרי אימה. רבים עסקו ביכולות הערפדים ובמסוכנות שלהם לבני האדם, כאשר הספר החדש מהווה מעין אנציקלופדיה לכל נושא הערפדים בספרות

"ערפדים - מקדם וד ימינו" (חדשות 2)

"כל קוראי הספר: אנא, שימו לב! הנפילים - המוכרים ברבים כערפדים - חדרו בעורמה לכל תחומי החברה האנושית. במשך השנים הם למדו להסתתר בחוכמה, והיום איננו פוחדים מהם כפי שהיה ראוי לפחד, שכן הם מסוגלים להשמיד את המין האנושי לנצח...". כך נפתח הספר, בדרמטיות מרמזת על ערפדים פוטנציאלים.

הספר הזה הוא מעין אנציקלופדיה - ההיסטוריה של הערפדים החל מתהליך הפיכתו של אדם לערפד ועד דרכים ללכוד ערפדים. כולל דוגמאות תלת ממדיות של כל מיני דברים מסתוריים כמו נשל של עור דרקון, סכין לחיסול ערפדים, שבר מחרב המלאכים והמון מסמכים שנשלפים מבין דפי הספר ונועדו להעניק אוטנטיות לכל העדויות והסיפורים מסמרי השיער.

זהו הספר השמיני בסדרה המצוינת של הוצאת שוקן "עולם ומלואו", אחרי ה"מפלצות", "שודדי ים", "יוון העתיקה" ו"מצרים העתיקה" ושלושה ספרי הרפתקאות יפהפיים שמספרים את סיפורם של צ'ארלס דרווין, מרקו פולו והצוללת נאוטילוס ("סוד האוקיינוסים").

אני לא יודעת למה דווקא ערפדים מוצאים חן בעיני הילדים ובני הנוער, אולי הסכנה, אולי המסתורין הם שמושכים כל כך הרבה מעריצים, אבל כשבדקתי אלו סדרות הטלוויזיה וסרטים היו על ערפדים בשנים האחרונות התפלאתי על הכמות - "באפי ציידת הערפדים" (עדיין רלוונטית!), "חצויה", "דם אמיתי", "אנג'ל", "יומנו של ערפד" - וזו רק רשימה חלקית!

בסוף הספר ישנה רשימה מפוארת של ערפדים מפורסמים בהיסטוריה כולל עץ המשפחה של הערפדים (איזה ערפד צעיר היה צריך להגיש עבודת שורשים בבית הספר?) וכך אנו מגלים את האמת על קליגולה (צאצא מטורף לשושלת מולך), ריצ'ארד השלישי (מצאצאי בעל), ג'ק המרטש ואפילו נפוליאון שתאריך השתנותו לא ידוע אך הכתרתו לקיסר אפשרה לו לספק את צימאון הדם שלו.

הספרים כל כך מושקעים ומסקרנים שלמרות מחירם היחסית גבוה הם פשוט מתנה מדהימה. מובטחת חוויה מרתקת וממושכת, רק אל תבואו אלי בטענות כשהילד שלכם לא יישן בלילה!

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל- sigalr@news2.co.il