הצבעים החדשים של אמריקה

"הממשל איבד שליטה בוושינגטון", אמר ג'ון ביינר, האיש השזוף שמתכונן להיות מנהיגה של אופוזיציה לוחמת וממוסדת. "אנחנו צריכים לארגן אותו מחדש ולהתחיל ביוזמה חדשה לממשל קטן יותר, זול יותר ואחראי יותר", הוסיף. מי אתה, ג'ון ביינר?

ג'ונתן מן - CNN (CNN)

הצבעים הרשמיים של ארה"ב הם אדום, לבן וכחול - אבל צבעו של האיש שעליו כדאי להסתכל עכשיו הוא כתום - ג'ון ביינר, מנהיג המיעוט הרפובליקני בקונגרס האמריקני.

''לג'ון ביינר ולי יש הרבה מאוד במשותף'', התלוצץ הנשיא אובמה לא מזמן. "הוא איש של צבעים - למרות שאלו לא צבעים שניתן למצוא בעולם הטבעי", הוסיף הנשיא האמריקני. ביינר הוא אחד הפוליטיקאים החזקים ביותר באומה האמריקנית. אם תשאלו מיליוני אמריקנים, הם יגידו שהם מזהים אותו בקלות בגלל השיזוף התמידי שלו.

בקרוב, הם עומדים לגלות עוד פרטים. ביינר עומד להיות הזוכה הגדול ביותר בבחירות לקונגרס שיערכו בחודש הבא. הרפובליקני בן ה-61 מכהן עכשיו כמנהיג המיעוט בקונגרס, ועל פי הסקרים המוקדמים, הרפובליקנים עומדים להחזיר לידיהם את הרוב בקונגרס.

אם יש אמת בנבואות שבסקרים, ביינר עומד לשלוט בקונגרס - הפעם מתפקיד יושב הראש. הוא יהיה זה שיכוון את הלך הרוח של החקיקה ויהפוך להיות הדבר הקרוב ביותר שיש לארה"ב לתואר מנהיג האופוזיציה.

אמנם יש עדיין כמה שבועות עד 2 לנובמבר, והמרוץ לא הגיע לנקודת הסיום, אבל אין ספק שביינר כבר מתכונן לתפקיד, ולאחרונה אף הכריז על התכנית לביטול מרבית היוזמות של הנשיא.

הקונגרס והבית הלבן - במסלול התנגשות

"הממשל איבד שליטה בוושינגטון", אמר ביינר לאחרונה. "אנחנו צריכים לארגן אותו מחדש ולהתחיל ביוזמה חדשה לממשל קטן יותר, זול יותר ואחראי יותר", הוסיף.

למרות הכל, יש להזכיר שאפילו אם הקונגרס יחליף ידיים וביינר יעמוד בראשו, אובמה עדיין יהיה הנשיא. אנשי הקונגרס והבית הלבן יתכתשו בהרבה מאוד "פרשות", ועבור ביינר - זה אף פעם לא מספיק.

בהופעה האחרונה שלו ברשת "פוקס", לקח ביינר את הבדיחה של אובמה על השיזוף שלו ואמר משהו נוסף: "אנחנו מדברים על גולף ועל צבע העור, יש לנו יחסים נחמדים. הבעיה היא שכשאנו מדברים אחד עם השני, אין קשר אמיתי. כשאני מדבר על העולם האמיתי, אין בצד השני איש שמבין אותי".

אישית ופוליטית, זו עומדת להיות תקופה לא קלה. ואז מה יהיה? חכו ותראו - גם אם פוליטיקאים אמריקנים הם לא בדיוק תחום העניין שלכם - יהיה קל מאוד לזהות את ביינר.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Man, משודרת בימי שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.