חודש לבחירות בקונגרס: הדמוקרטים נערכים למפלה

ב-2 בנובמבר ייגשו המצביעים ויחליטו האם המפלגה הדמוקרטית צריכה להמשיך בשליטה המוחלטת שלה בשני בתי הקונגרס. אך כבר עכשיו צופים בוושינגטון ל"חודש חם" - על רקע הצפי הכמעט ודאי למפלה קשה לאנשיו של אובמה. הרפובליקנים מרגישים כבר את המומנטום

הדמוקרטים שולטים, בינתיים, בקונגרס (רויטרס)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה עומד להתרסק לקונגרס, וכמו צופים שעומדים בצידי הדרכים אנחנו יכולים לראות ולהתכונן להתנגשות חזיתית. נקודת הפגיעה תתרחש בעוד חודש, ה-2 בנובמבר, אז האמריקנים ילכו לקלפיות כדי לבחור את המחוקקים שלהם בוושינגטון.

"אנחנו עומדים בפני שינוי עצום", אמר השבוע אובמה. "עכשיו תיפול ההכרעה שתקבע אם נצליח ליישם את המדיניות שלנו בשנתיים הקרובות".

הפוליטיקה האמריקנית מסתובבת כמו גלגל, הבחירות לקונגרס מתקיימות באמצע כהונתו של הנשיא בכל ארבע שנים. זו ההזדמנות של הבוחר האמריקני להביע את התסכול שלו מהממשל המכהן. הפעם תורם של הדמוקרטים, המהווים את הרוב בשני בתי הקונגרס, לספוג את זעם הבוחרים.

הרפובליקנים מרגישים את "רוח המומנטום"

לאובמה יש כבר עכשיו בעיות עם הסנאט, משום שלדמוקרטים אין רוב מספיק לגבור על האופוזיציה שמורכבת מהמחוקקים של מהמפלגה הרפובליקנית. הדמוקרטים יפסידו כמה מושבים והרוב הזה יתכווץ ואולי אפילו ייעלם.

בקונגרס - למפלגה הדמוקרטית יש עכשיו רוב עצום ופעיל, אבל הדמוקרטים כנראה עומדים להפסיד עשרות מושבים והרוב בסכנה אמיתית. "בבחירות של אמצע הכהונה, מפלגתו של הנשיא מפסידה או מאבדת בממוצע 24 מושבים ממושבי הקונגרס, וגם בין שלושה לארבעה מושבים בסנאט", אמר הפרשן הפוליטי לארי שבטו. "וזו הערכה מינימלית שלי. עד נובמבר אני צופה שהמספרים הללו יוכפלו".

אנשי המפלגה הרפובליקנית יכולים לקרוא את הסקרים ולהרגיש את המומנטום מנשב לכיוונם. הם מבטיחים עכשיו שינויים מרחיקי לכת: לצמצם את כמות המיסים ולעצור את היוזמה החשובה ביותר של אובמה - הרפורמות במערכת הבריאות האמריקנית.

"דמיין עד כמה קשה עבודת הנשיא תהיה עכשיו", אמר לי פול שטיינהאוזר מהדסק הפוליטי. "השנתיים הקרובות עשויות להביא לקיפאון בגבעת הקפיטול, קיפאון שעשוי להפשיר רק במהלך הבחירות ב-2012".

ובמילים אחרות: התנגשות צפויה בחודש הקרוב בוושינגטון. אחריה ייתכן בהחלט שנצטרך להמתין שנתיים נוספות להזדמנות הראשונה לתיקון המצב.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Man, משודרת בימי שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.