בועת הנדל"ן: הבעיה האמיתית - מחסור בקרקע

אפשר להעלות ריבית ולהמשיך להילחם במחירי הנדל"ן המזנקים. אך אם לא נטפל בבעיה ביסודה - לא נצליח להתמודד. רק הצפת המדינה בקרקעות למכירה תצליח להוריד את המחירים, והרפורמה שהובטחה לעשות זאת לפני כשנה עדיין לא בוצעה. זו הסיבה שהבועה ממשיכה להתנפח

הבעיה הגדולה עם בועת הנדל"ן היא שלא מטפלים בבעיה המרכזית בכל הפרשה הזו: מחסור בקרקע.

כולנו זוכרים את ראש הממשלה בנימין נתניהו מודיע לפני יותר משנה על רפורמה גדולה, במסגרתה יחוסל מנהל מקרקעי ישראל, ותוקם רשות מקרקעין שתציף את המדינה בקרקע. כתוצאה מכך, הכריז אז ראש הממשלה, מחירי הקרקעות יירדו והבנייה תהיה זולה יותר.

אבל מה קרה מאז? בעצם שום דבר. זו הסיבה בגינה מחירי הנדל"ן ממשיכים לעלות. כעת נשאלת השאלה האם סוף הפרשה תהיה כשם שהיה בארצות הברית, כשבועת הנדל"ן ניפצה למעשה את הכלכלה האמריקנית - והתשובה לכך היא שאנחנו לא שם, עדיין.

התרחיש האמריקני יקרה גם אצלנו?

נחמיה שטרסלר. "הבעיה היא מחסור בקרקע" (חדשות 2)
הבועה בארצות הברית התנפחה במשך שבע שנים, מ-2001 עד 2008. ישראל עדיין לא נמצאת בסיטואציה הזו, אך הבועה ממשיכה להתנפח. נגיד בנק ישראל סטנלי פישר כבר מפחד מתרחיש דומה לזה שאירע בארצות הברית, ולכן העלה השבוע את הריבית.

אבל עלינו לזכור כי הדבר החשוב באמת הוא לא הריבית שעלתה, כי אם הצורך בהגדלת היצע הקרקע וקיצור התהליך הבירוקרטי הקשור ברכישתה. רק כך המחירים באמת יירדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק