פצצת המיסים האמריקנית מתקתקת

תכנית קיצוץ המסים של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש מסתיימת השבוע, ו-וושינגטון צריכה להחליט: לגבות מיסים גבוהים יותר או להמשיך ולצבור חובות. בימי קמפיין בחירות לחוצים הופכת החלטה זו לקשה עוד יותר. אובמה רוצה מצדו לעצור את הבזבוזים, במיוחד של עשירי אמריקה, וגורם לרפובליקנים להודות על כך שהם לא בשלטון

הנשיא אובמה מול עשירי ארה"ב (רויטרס)

פצצה על סך טריליון דולר מונחת בלב וושינגטון. שעון העצר שמחובר עליה מתקתק כבר כמעט 10 שנים, ועכשיו היא עומדת להתפוצץ. "אין לנו זמן לעוד משחקים", אמר השבוע הנשיא אובמה. הספירה לאחור החלה עם סדרת קיצוץ מיסים לפני עשור עליהם החליט אז, הנשיא ג'ורג' בוש.

קיצוצי המיסים חסכו למשלם המיסים האמריקני הרבה מאוד כסף. עשירי אמריקה שמכניסים לקופה הציבורית הרבה מאוד כסף, נהנו מאוד מהקיצוצים במס, אבל לאורך זמן, החברה האמריקנית כולה נאלצת להתמודד עם החשבון - 1.7 טריליון דולר של רווחים שהממשל לא לקח מהאזרחים, אלא לווה ממקורות אחרים. עכשיו, הגיע הזמן להחזיר.

כדי להשאיר את המחיר נמוך, קיצוצי המיסים הוגבלו ל-10 שנים בלבד. אבל גם את זה ניתן לשנות, במידה והנשיא אובמה, יחד עם הקונגרס, יוציאו לפועל תכנית ארוכת טווח. הזמן המוקצב לתכנית המיסים המופחתת ייגמר והאמריקנים ישלמו לפתע הרבה יותר מיסים. מומחים סבורים שזו תהיה מכה לא קלה לכלכלה האמריקנית, כלכלה שעדיין לא התאוששה מהמיתון האחרון.

לקלחת נוספת גם העובדה שארצות הברית נמצאת בעיצומו של קמפיין לקראת הבחירות לקונגרס שייערכו בחודש נובמבר הקרוב. זה הופך את עיתוי העלאת המיסים לבעייתי מאוד.

אובמה נגד עשירי אמריקה

אנשי המפלגה הרפובליקנית אומרים במסע הבחירות שלהם שהם תומכים בהארכת תכנית הפחתת המיסים של הנשיא בוש. הם טוענים שזה מה שהמשפחה האמריקנית צריכה כדי לשרוד בימים הקשים האלה, ושזה מה שיבטיח את שיקומה של הכלכלה האמריקנית.

הנשיא אובמה אומר שהאמריקנים העשירים לא צריכים עוד כסף. לדעתו של הנשיא אפשר לבזבז את אותם הכספים שחוסכים ממיסי העשירים בדרכים אחרות. הנשיא מתכנן להשאיר את הקיצוץ במיסים רק למשפחות שהשכר השנתי שלהם לא עולה על 250 אלף דולר. הדמוקרטים של אובמה, שצנחו בסקרים ונמצאים עכשיו בעיצומו של קמפיין קשה מאוד, חצויים.

במהלך השבוע הקרוב, הדמוקרטים וחלק מהרפובליקנים חייבים להחליט על תכנית שתקבל את תמיכת הנשיא. במידה והם לא יצליחו לגבש תכנית שכזו, כמעט כל אמריקני ששולח כספי מיסים לוושינגטון, ייאלץ להעביר סכום גבוה יותר. מסגרת המיסים המצומצמת עליה החליטו לפני עשור, עומדת לפקוע - או יותר נכון - להתפוצץ.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Man, משודרת בימי שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.