אובמה מתעקש על המסגד בגראונד זירו - וגורם נזק

הנשיא אובמה היה יכול להימנע מהכניסה המיותרת לוויכוח הטעון על המסגד במנהטן. יש לו בעיות אחרות - הכלכלה המדשדשת, האבטלה, עירק, אבל הנשיא התעקש. עכשיו, כל דבר שיוצא מהבית הלבן נכנס תחת הערפל של המרכז המוסלמי שעדיין לא נבנה בגראונד זירו

ג'ונתן מן. "איש פוליטי" (cnn)

ברק אובמה אולי לא היה אמור להתערב. הנשיא האמריקני מצא את עצמו בליבו של ויכוח שהיה יכול להימנע ממנו, ויכוח שהטיל צל ודחק הצידה כמעט כל דבר אחר שהנשיא הצליח להשיג השבוע. "פוליטית - זה לא היה נבון, לא היה נבון בכלל", אמר ג'יימס קארוול, האסטרטג הפוליטי הדמוקרטי שהוסיף מיד לאחר מכן: "אבל, זה היה הדבר הנכון לעשות".

צודק או לא צודק, הוויכוח אליו נקלע אובמה נוגע לבניית מרכז תרבותי מוסלמי ומסגד, במרחק של שני בלוקים מאתר גראונד זירו בניו יורק, המקום בו נפלו התאומים אחרי פיגוע הטרור ב-11 בספטמבר 2001.

השמרנים האמריקנים נסערים בגלל מתן האישור שניתן לקהילה המוסלמית לבנות בית תפילה כל כך קרוב למקום בו קיצונים מוסלמים הרגו יותר מ-2700 בני אדם. למעשה, סקר של רשת CNN גילה ש-70% מהאמריקנים מתנגדים לבניית המסגד.

אבל הנשיא אובמה אמר ש"למוסלמים יש זכות לקיים את דתם ממש כמו כל אחד אחר במדינה הזו. זה כולל את הזכות לבניית בית תפילה ומרכז קהילתי על קרקע פרטית במנהטן - כך קובע החוק".

התבטאות עקרונית או גול עצמי?

הנשיא יכול היה להתעסק בבעיות אחרות שניצבות בדרכו: הכלכה האנמית של אמריקה והאבטלה הגבוהה והעקשנית שפונה נגדו. מידת הפופולריות של הנשיא נמצאת בשפל שעדיין לא ראינו כמותו. רק 42% מהאמריקנים מאושרים מתפקודו כנשיא. המפלגה שלו עשויה להיכשל בבחירות המתקרבות לקונגרס.

השבוע סייר אובמה ברחבי היבשת כדי לסייע למועמדים. חלק מהם, לפתע, ניסו לתפוס מרחק מהסוגיה שוודאי מעולם לא התכוונו לדבר עליה.

אפילו מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי רייד, האיש שסומך על צמיחתו של אובמה במירוץ הצמוד שלו בבחירות, הוציא הצהרה בה נאמר כי "צריך לבנות את המסגד - במקום אחר".

הרשויות בניו יורק לא מצאו שום סיבה לעצור את הפרויקט ועכשיו כל הסימנים מראים שאם הקהילה המוסלמית תצליח לגייס את 100 מיליון הדולרים, התקציב לבניית המרכז הקהילתי בן 13 הקומות, בסופו של דבר, הם יצליחו להקים אותו.

לכן, לא ברור מדוע הנשיא בחר לעזור להם באופן פומבי. הוא והמפלגה שלו עשויים לשלם מחיר פוליטי לא קל, רק בגלל תשוקתו של אובמה להבעת עמדתו העקרונית. הוא לא באמת היה חייב לבטא אותה.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק