נתניהו, ברק ואשכנזי: מה שפת הגוף אומרת?

כשראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל מדברים - למה הם מתכוונים? השלושה, ש"כיכבו" במהלך השבוע בוועדת טירקל, אמרו דבר אחד, אך משפת הגוף שלהם אפשר להבין הרבה יותר. תנועת הגוף שווה יותר מאלף מילים

שלושה כוכבים ניפק לנו השבוע הזה: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל גבי אשכנזי. השלושה העידו השבוע בוועדת טירקל, ולצד המסרים שהעבירו בעל פה לחברי הוועדה ולכלי התקשורת, ניסינו להבין מה שפת הגוף שלהם אומרת.

מישל שטיין-טיר, מומחית לתקשורת מול קהל ומצלמה, ניתחה את שפת הגוף של השלושה והתחילה בראש הממשלה נתניהו. "עושה רושם שהוא כל הזמן מדליק שריפות ואחר כך רץ לנסות לכבות אותן ולהתנצל", אומרת שטיין-טיר. "היינו מצפים משהו בשפת הגוף שלו בהודעת ההבהרה כי הוא אחראי לאירועי המשט, אבל הוא בשליטה מלאה, שומר על פאסון ממלכתי ועושה כל מה שהוא יכול ומה שהוא יודע כדי לתקן את מה שנעשה".

"הבעיה היא שנוצר פער בין המילים בהן הוא השתמש לעומת איך שהוא מתנהג", היא מוסיפה. "ה'אני מאשים' שעולה מן הכתב הרבה יותר חזק ממה שאנחנו רואים בהופעה שלו, בה הוא מנסה לקחת אחריות". לדבריה, "קשה מאוד להאמין לכנות של נתניהו, משום שהוא מגיב בהגזמה".

"ברק לא מתכוון למה שהוא אומר"

אהוד ברק, לעומת נתניהו, ידע להבהיר היטב היכן עובר הקו שבין הדרג המדיני לצבאי. בהודעה מוקלטת שמסר בשבוע שעבר ובה פיזר תשבוחות על הרמטכ"ל אשכנזי, ניסה להסביר כי לא קיימת מתיחות בין השניים - אך למעשה נראה "כי ברק קורא את ההודעה מטלפרומפטר", אומרת שטיין-טיר. "הייתה לי חוסר התאמה בין המסרים המילוליים והלא-מילוליים בהודעה".

"ניתן לראות זאת בזמן שהוא מביע את ההערכה לאשכנזי", היא מוסיפה. "הוא מטה את ראשו לצד ימין, וזה מעיד על כך שהאונה השמאלית, האחראית על הרגש, עובדת. זה מראה סתירה בין הכוונה האמיתית למילים הנאמרות".

"אשכנזי סולד מהדרג המדיני"

התנהלות הרמטכ"ל מזכירה לשטיין-טיר התנהלות של ילד כריזמתי וממלכתי. "מה שהוא אוהב לעשות הרבה זה להרים את הכתפיים, סימן ילדותי וחביב שבכל פעם המשמעות שלו משתנה בהתאם למילים שנאמרות". לדבריה, "כאשר הרמת הכתפיים נעשית בזמן שהוא אומר שהדרג המדיני הוא שמקבל את ההחלטות, הוא באמת מתכוון לדבריו".

היא מוסיפה כי ניתן לראות ש"אשכנזי לא ממש אוהב את הדרג המדיני, כי השפתיים שלו יורדות קצת למטה בזמן שהוא מדבר, מה שמעיד על סלידה - אך הוא מכבד את הדרג המדיני.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

העדויות בוועדת טירקל - סיקור מיוחד:

נתניהו בוועדת טירקל: העדות המלאה

ברק: "היה מידע מודיעיני על כוונות אנשי המשט" 

אשכנזי העיד בוועדת טירקל: "לוקח על עצמי את האחריות"