ארה"ב נלחמת על גבולותיה - נגד עצמה

למרות השומרים, הגדרות והמצלמות – אלפי מהגרים לא חוקיים מצליחים לחדור לארה"ב. באריזונה טוענים שהממשל לא עושה מספקים ויזמו הצעה נגד התופעה. החוק נדחה בינתיים – אבל המאבק הפוליטי של אובמה רק התחיל

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

הנשיא ברק אובמה ועורכי הדין שלו ניצחו השבוע בקרב חשוב. שופט פדרלי דחה אימוץ של הצעת חוק חדשה ושנויה במחלוקת מבית היוצר של מדינת אריזונה, חוק שנועד לשים קץ להגירה הבלתי חוקית.

החוק החדש מעורר ויכוח בנוגע ל 11 מיליון הזרים שחיים בארה"ב ללא אשרה ולגבי הצעדים ש-300 מיליון האזרחים הוותיקים צריכים לנקוט.

אריזונה נמצאת במסלול המרכזי למהגרים הלא חוקיים, וושינגטון מצדה הציבה שומרים, גדרות, מצלמות וחיישנים במדבר - לאורך הגבול. אבל למרות המאמצים, אלפי זרים ממקסיקו השכנה, ממדינות שנמצאות עוד דרומה יותר ואפילו מסין - תמיד מוצאים את הפרצה ונכנסים פנימה. "הם עושים כל מה שהם יכולים כדי לחצות את הגבול", אומר ת'ומאס רוד ממשמר הגבול האמריקני

אובמה נגד החוק , ארצות הברית דווקא בעד

באריזונה טוענים שהממשל בוושינגטון לא עושה מספיק כדי לעצור את גל ההגירה הזה והחליטו לפעול. מתוך תסכול אימצה המדינה הדרומית חוק שמורה לרשויות לשאול כל אזרח זר על המעמד החוקי שלו בבדיקות שגרתיות. במקביל ייאלצו התושבים לשאת איתם את התעודות בכל עת.

הנשיא אובמה כינה את החוק "ניסיון מטעה" וטען כי הוא יפעיל נגד בני המיעוטים את אנשי החוק ויפר את חוקי הממשל הלאומי ביחס למהגרים .

מאבק בשתי חזיתות

שופט בית המשפט העליון הסכים איתו והורה לבטל את ההחלטה של אריזונה. אבל פוליטית, לנשיא יש סיבה לדאגה. החוק של אריזונה יותר פופולרי בכל ארה"ב מהנשיא עצמו.

בסקר שערך CNN נמצא כי 47% מהציבור תומך במדיניות של אובמה, אבל 55% חושבים שהחוק שבו הוא נלחם ראוי בהחלט.

אובמה היה יכול לתת לאריזונה לעשות מה שתרצה. איש לא מצפה מהנשיא להתעמת מול כל חוק שיוצא בכל מדינה ומדינה, אבל במקום זה - הוא החליט להיאבק עם החוק, הוא הצליח לעצור אותו, אבל אנחנו עוד נראה ערעורים. המאבק המשפטי עוד רחוק מסיום, וזה הפוליטי - עוד לא התחיל.

 

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Man, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.