גם נשיא שחור מתמודד עם בעיות גזע

בלוגר ימני הצליח להטעות לגרום לסערה בכל רחבי אמריקה כשחשף כיצד הבית הלבן מקבל החלטות - וכמה. גם כשיש נשיא שחור בבית הלבן, ארצות הברית רגישה לסוגיית הגזע. הכל התחיל בנאום צנוע של עובדת שחורה במשרד החקלאות, שירלי שרווד, שמצאה את עצמה נדחפת לאור הזרקורים ולא תשכח את הימים האחרונים

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

שירלי שרוד, שהייתה עובדת ממשל אנונימית שסייעה לחוואים שמנסים לשרוד את המשבר הכלכלי ברחבי ארצות הברית, הפכה השבוע להיות הפנים הכי מפורסמות בפוליטיקה האמריקנית.

היא נגררה לקלחת בעקבות פרשה קפקאית שמערבת גזע, תקשורת ימנית, ארגוני זכויות אזרח וגורמים בכירים בממשל אובמה. "בשם הממשל, אני מתנצל", אמר לאחר האירוע דובר הבית הלבן רוברט גיבס.

בלוגר מהימין האמריקני מצא וידאו ובו נאום של שירלי בו היא מדברת על עבודתה עם חוואים לבנים ועל התנשאות שחוותה כתוצאה מכך. "נאבקתי עם העובדה שכל כך הרבה שחורים איבדו את החוות שלהם, וכאן נאלצתי לעזור לאנשים לבנים לשמור לעצמם את האדמה", אמרה שרווד וצוטטה בכל רחבי העיתונות האמריקנית.

המשפט שהקפיץ את אמריקה הגיעה מיד אחרי. "לכן אני לא מקדישה את כל כוחי ועושה את כל מה שהייתי יכולה לעשות", הוסיפה שרווד בסוף הנאום. כמובן שההסבר לדברים, בו היא מדגישה שהיא מתארת עבודה נעשתה לפני עשורים על ידי עובד אחר, נפל על רצפת חדר העריכה. לדבריה, זה מה שדווקא לימד אותה לראות את הדברים מעבר לגזע, היא אפילו הסבירה שהיא בניגוד לאחרים, מעניקה לחוואים הלבנים את כל הסיוע שהם צריכים.

"הפילו אותנו בפח, בכוונה"  

רשת CNN דווקא הצליחה למצוא לפחות משפחה אחת לבנה, אסירת תודה ומלאת מחמאות על הדרך בה שרווד הצילה את החווה שלהם מקריסה כלכלית. אולם ארגוני זכויות אזרח ובהם "הארגון הלאומי לקידום הצבעונים בארצות הברית" כבר קראו לפטר אותה ושרת החקלאות של הנשיא אובמה נענתה לקריאות ופיטרה אותה ממשרתה.

הפרשה הצליחה לעורר רגשות עזים וטענות היסטוריות. חוואים היספאנים, שחורים או חוואיות - נשים , מתלוננים כבר שנים על יחס עדיף שמקבלים החוואים הלבנים בסיוע שמעניק משרד החקלאות האמריקני. גם הארגונים למען השחורים וגם שר החקלאות של הנשיא השחור הראשון בארצות הברית רצו לנצל את האירוע הזה כדי להדגיש את התנגדותם לכל סוג של אפליה.

עם חשיפת הנאום המלא, בו התברר התרגיל של הבלוגר הימני, הודיעו הארגונים החברתיים שנפלו בפח.גם התקשורת הואשמה בחוסר מקצועיות, כיוון שנפלה באותו הפח ופרסמה את הנאום המקוצץ. שר החקלאות טום ווילסאק התנצל בפניה של שרווד והציע לה לשוב לעבוד במשרד החקלאות.

אמריקה של אובמה נותרה מבולבלת, שוב מתעסקת בנושאים של גזע ופוליטיקה.

תכניתו של ג'ונתן מן, Political Man, משודרת ביום שישי ב-20:30 ובשבת ב-22:00 ברשת CNN.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק