אובמה ונתניהו: חיזור גורלי

האם זוהי תחילתה של ידידות מופלאה? ניתוח שפת הגוף של רה"מ נתניהו והנשיא אובמה בפגישתם לפני שנה ובפגישתם הנוכחית מלמדת הרבה על טיב היחסים ביניהם. הרבה השתנה בחלוף השנה שעברה מאז הפגישה האחרונה בין השניים - אז למה בדיוק הם מתכוונים כשהם מדברים על קשר מופלא?

אהבה קשוחה: רבים תוהים האם אכן חל שינוי ביחסים הבין-אישיים בין הנשיא אובמה לבין ראש הממשלה נתניהו. תשובה חלקית ניתן לקבל מתוך שפת הגוף של השניים, כפי שהיא משתקפת בשתי הפגישות המצולמות שערכו במרחק של שנה זו מזו.

שפת גופו של נתניהו בפגישה הראשונה מעידה מעל הכל שנתניהו ניסה לחזר בכל מחיר אחר הנשיא האמריקני. אובמה מצידו הקפיד לשמור על פנים חתומות, ושפת גופו דמתה לאדם שנקלע לבליינד-דייט לא מוצלח במיוחד. אובמה הקפיד להתמקד בעיתונאים ויצר קשר עין ישיר עם נתניהו, פעולה המעידה על תקשורת טובה, רק לעיתים נדירות. נתניהו דווקא ניסה להתקרב בכל מעודו לנשיא, והדבר ניכר בישיבתו הדרוכה על קצה הכיסא והטיית גופו לעבר הנשיא.

הרגלים מהוות אינדיקציה מעולה לרגשות האמיתיים כיוון שרובנו פחות מודעים אליהן. אובמה נוהג להשבת ברגליים משוכלות, אך לראש הממשלה הישיבה הזאת לא נוחה. נתניהו כמעט ולא נראה בתקשורת יושב כך. במסיבת העיתונאים ניתן היה לחזות בתופעה מעניינת, "תנוחת המראה". נתניהו חיקה את אובמה וישב אף הוא ברגליים משוכלות. הוא חיקה באופן לא מודע את הנשיא בניסיון להידמות לו ולהפגין חיבור טוב אליו. לאורך כל מסיבת העיתונאים הראשונה נתניהו התאמץ מאוד למצוא חן בעיני אובמה שגילה אדישות מסוימת כלפיו.

התחממות ביחסים

בפגישה השנייה ביניהם שנערכה אחרי שנה של משברים, אובמה מבין שלפחות למראית עין עליו לשנות גישה ולתקן את הרושם שנוצר כתוצאה מאירועי השנה הראשונה לכהונתם. הוא עושה זאת מיד במשפט הפתיחה וחוזר על כך בסוף דבריו רגע לפני שהוא מעביר את רשות הדיבור לנתניהו.

שני המנהיגים תיארו את מערכת היחסים ביניהם בדיוק באותו אופן, הם חזרו על אותם משפטי מפתח. אובמה משתמש בכל המילים הנכונות כדי לנסות לשכנע שהוא מחויב לנתניהו ולישראל. עם זאת, קולו מונוטוני, נטול התלהבות או רגש ואפילו משעמם. שפת הגוף שלו מנוגדת למילים החמות בהן הוא משתמש ומשדרת קור וריחוק והוא בעיקר נראה ונשמע משועמם.

תחילתה של ידידות מופלאה?

ישיבת המוצא של אובמה מפגינה ריחוק רגשי מנתניהו: האצבעות שלו משולבות לאורך רוב האירוע כשומר דברים לעצמו, והרגלים המשוכלות מופנות לכיוון ההפוך מנתניהו, כמתרחק ממנו, בניגוד לאופן בו ישב בפגישתם הראשונה. בישיבת המוצא של נתניהו שוב ניכרת דריכות אך הוא פחות מתרפס מנתניהו שראינו בפגישה הראשונה: כפות הידיים שלו מונחות על הרגלים כשהאצבעות פרושות לרווחה באופן שמשדר פתיחות לסיטואציה אך גם צורך בביטחון וביציבות.

ניתן לסכם ולומר כי בפגישה הראשונה היה ניסיון חיזור של נתניהו אחרי אובמה, בעוד אובמה מעמיד למבחן את הפרטנר שמולו. ואילו בפגישה השנייה, אחרי שנה של התקוטטויות, נתניהו עדיין מחזר נלהב אך אובמה נשאר בקשר בעיקר בגלל האינטרסים. אם נשאר בעולם הדימויים של מערכות יחסים: אובמה אומר I LOVE YOU אבל לא באמת מתכוון לזה.