דוח: ישראל יכולה לתקוף את אירן גם מהקרקע

האם אפשר לעצור את המירוץ האירני לגרעין לא רק מהאוויר? דוח מיוחד מזהיר מפני ההתחמשות המהירה של טהרן, ובו טוענים לראשונה מומחים אמריקנים כי ישראל עשויה לשקול שיגור טילי-קרקע שיפגעו במתקנים האירניים. כתבה אחרונה בפרוייקט המיוחד

בעוד שעל פי פרסומים זרים שוקלת ישראל תקיפה אווירית באירן לנוכח האיום המתגבר, מדבר לראשונה מחקר אמריקני על אפשרות נוספת בה ניתן לפגוע במתקני הגרעין של טהרן - וזאת ללא מעורבות של כלי טיס.

דוח שפרסם בחודש יוני האחרון ה-Bipartisan Policy Center מעריך כי בירושלים אולי יעדיפו דווקא את השימוש בטילי הקרקע-קרקע "יריחו 2" ו"יריחו 3", אותם, כך על פי הפרסום, היא מסוגלת לשגר ממתקניה לעבר אירן - ולפגוע במטרות. במקרה הזה, כך נטען במסמך, תישאר טהרן חשופה. "ללא מערכת הגנה אווירית של s-300 אירן לא תוכל ליירט את הטילים הבליסטיים", נכתב.

רוצים לקבל עדכונים ברגע שתהיה התפתחות דרמטית בפרשת הגרעין האירני? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

בנוסף מציעים מחברי הדוח, אנשי ממשל אמריקנים, כמו גם אנשי צבא ומומחים לביטחון לאומי, אופציה צבאית נוספת על מנת לסכל את תכניתו של מחמוד אחמדינג'אד - דרך הים. "הצוללת 'דולפין' חמושה בטילי שיוט שיכולים לתקוף מטרות מהים התיכון וממפרץ עומן", נטען במסמך.

להערכת המומחים, האפשרויות הללו עדיפות יותר מבחינת הממשל בישראל מכמה סיבות. ראשית, מדובר בתכנית שלא כרוכה בסיכון חיי טייסים. שנית - תקיפות אוויריות וגיחות מרובות הן משימות לוגיסטיות לא פשוטות בכלל.

"לאירן אין הרבה אפשרויות"

בדוח המיוחד שמתפרש על 60 עמודים מתריע מפני ההשלכות האפשרויות במקרה שאירן תגשים את שאיפותיה הרות האסון וקובע חד-משמעית: הזמן הולך ונגמר. "חייבים למנוע מהרפובליקה האיסלאמית מלהפוך למדינת גרעין", מדגיש הצוות שחיבר את הדוח. "הדבר עלול לגרום לשרשרת תגובות שיחלישו במהרה את המזרח התיכון ויובילו לעימות גורלי".

יחד עם זאת, מזהיר הדוח כי מתקפה ישראלית, עלולה אמנם לעכב, בצורה זמנית בלבד, את תכנית הגרעין של טהרן - אך גם לעורר תגובת נגד הרסנית. "לרשות אירן מבחר אפשרויות: היא יכולה לא רק לשגר טילי 'שיאהב' ו'סאג'יל' לעבר ישראל, אלא גם להורות לחיזבאללה לפעול במלוא העוצמה נגדה ולעודד את חמאס לעשות את אותו הדבר", מתריעים המומחים.

בהכנת הכתבה השתתפו ד"ר אפרים אסכולאי, חוקר בכיר ב-INSS, המכון למחקרי ביטחון לאומי, רוני דניאל, פרשן חדשות 2 לענייני צבא וביטחון, פרופ' יעקב ורצברגר, מהמחלקה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים, דני יתום, אלוף במיל', ראש המוסד לשעבר וחבר בכנסת ה-16 וה-17 ושבתי שביט, ראש המוסד לשעבר. 

עוד בפרוייקט המיוחד:

להפציץ באירן? כל השאלות והתשובות

ניר דבורי - להפציץ באירן?: אפשר בכלל לעצור את הגרעין האירני?

להפציץ באירן? הקשר בין אירועי המשט לעזה ותקיפת מתקני הגרעין

להפציץ באירן? כל מסלולי התקיפה האפשריים

להפציץ באירן? בינתיים היא רק מותחת את הקו האדום - אהוד יערי

להפציץ באירן? בעד ונגד תקיפת מתקני הגרעין