איך נסוגים ומנצחים באפגניסטן?

הנשיא אובמה החליף את מפקדי הכוחות שלו באפגניסטן פעמיים בשנה וחצי האחרונות, הוא רוצה לסגת מהמדינה עד יולי 2011. החודש האחרון היה הקלטני ביותר עבור הכוחות הזרים במדינה - והחודש הבא עשוי להיות קטלני עוד יותר. פרשן רשת CNN ג'ונתן מן מנסה להבין איך אובמה מתכנן לצאת מאפגניסטן כשידו על העליונה?

ג'ונתן מן - איש פוליטי (CNN)

לנשיא ארצות הברית ברק אובמה נותר איש אחד ושנה אחת כדי לנצח באפגניסטן. השבוע האיש הזה הוזהר מהשנה הקרובה: "הקרבות הקשים עוד ימשכו", אמר הגנרל דיויד פטראס, "בהחלט, זה עומד להיות קשה יותר".

בשנה שעברה, חודשים ספורים לאחר שנכנס לתפקיד, אובמה חיפש אסטרטגיה חדשה כדי לשנות את המצב שם. הוא פיטר את הגנרל הבכיר שלו - זו הייתה הפעם הראשונה ב-60 השנים האחרונות שהנשיא עושה דבר כזה - למשוך קצין בכיר מהעמדה שלו בזמן מלחמה. הנשיא מינה מחליף, ואז, בשבוע שעבר, הוא פיטר גם אותו לאחר שפורסמה כתבת פרופיל מביכה שחשפה את דעתו של הגנרל סטנלי מקריסטל על מפקד הכוחות המזוינים האמריקנים.

השבוע, הסנאט אישר רשמית את הצבת הגנרל פטראס כמפקד השלישי של הכוחות באפגניסטן, חילוף שלישי בקצת יותר משנה. קשה לדמיין שאובמה יפטר גם אותו. אבל פטראס עומד מול סוג אחר של לחץ, יש לו רק שנה לנסות ולעמוד במשימה שלו. אובמה הבטיח שהוא יחל למשוך את הכוחות הלוחמים באפגניסטן עד חודש יולי 2011.

אחרי תשע שנים של לחימה באפגניסטן, הסקרים טוענים שהאמריקנים רוצים שהנשיא יעמוד בזמנים שהקציב למטרה. אנשיו של הנשיא אובמה מהמפלגה הדמוקרטית הם אלו שמפעילים את הלחץ להתחיל ולסגת. החודש שעבר היה החודש הקטלני ביותר לכוחות הזרים באפגניסטן מאז שהלחימה החלה, כולם מודאגים עכשיו מאבדן חיים.

אבל אובמה מתכוון לנצח. יריביו מהמפלגה הרפובליקנית מנסים להבין עכשיו איך בדיוק ארצות הברית מתכוננת לנצח במלחמה שכבר עכשיו היא מתכננת את הנסיגה ממנה.

"אנחנו צריכים לתת לאסטרטגיה שלנו את הזמן הדרוש להצלחה", אמר השבוע הסנאטור ג'ון מקיין שהתמודד בעבר מול אובמה על תפקיד הנשיא. "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו למשוך את הכוחות על פי התכנית ביולי 2011 כשהעובדות בשטח מראות לנו בבירור שאנחנו צריכים יותר זמן כדי להשלים את המשימה".

לאובמה יש שתי משימות ויהיה לו קשה מאוד להשיג את שתיהן: ניצחון ונסיגה. יש לו שנה אחת ואיש אחד כדי להצליח במשימה שאולי צריכה הרבה יותר מזה.